Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇÖPLÜK ALAN MEYVE BAHÇESİNE ÇEVRİLİYOR

ÇÖPLÜK ALAN MEYVE BAHÇESİNE ÇEVRİLİYOR

Alaplı Ziraat Odası Başkanlığı ve Çevre Koruma Derneği, ıslah ettikleri 20 dönümlük çöp alanını, meyve bahçesine dönüştürecek.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 yıl önce 20 yıllığına kiraladıkları 20 dönümlük çöp alanını 1 aylık bir çalışmalıyla temizlediklerini söyledi.

Türkoğlu, 20 dönümlük alanın çilek ve çeşitli meyve fidanları dikeceklerini ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi:

"Bu alan daha önce çöplük alanıydı. Biz bu alanı kiralayarak çöplüğünü temizledik ve toprak doldurarak etrafını çitle çevirdik. Çevirdiğimiz alanın etrafına da Çevre Koruma Derneğimiz ile birlikte 250 adet çeşitli meyve fidanları dikiyoruz. Bu alanı fındığa alternatif ürünler yetiştirmek istiyoruz. 20 dönümlük arazinin 15 dönümünde çilek yetiştirmeyi planlıyoruz. Bununla ilgi çalışmalara başladık. Fındıktan sonra alternatif olarak en güzel ürün çilek olarak düşünüyoruz. Çileğin satışı çok kolay ve fındıktan daha çok para kazandırıyor. Çilekten başka sebze ve meyveler yetiştirmek istiyoruz. Uygulama alanları oluşturarak çiftçilerimiz burada eğitim vereceğiz. Meyve aşılama burada çiftçilerimize öğreteceğiz. Fındıktan sonra İlçemizde alternatif ürünler oluşturmak istiyoruz. Bu alan gerçekten çöplüktü, biz çöplüğü cennete çevirerek çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Biz bu alana daha önceki yıllarda organik fındık fabrikası kurmak istiyorduk ancak ruhsat alamadığımız için biz de böyle değerlendirmeye karar verdik. Önümüzdeki aylarda çilek dikimine başlayacağız."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın