Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ !

ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ !

Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Sibel Çıkrıkçı’yı Ereğli FM`in 8 Mart özel yayınına konuk oldu.


Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu  “Arzu ile Devri Âlem” programı   “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” özel yayınında Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Sibel Çıkrıkçı’yı konuk etti.

Ankara’da doğan, Ereğli’de büyüyen ve Erdemir’den emekli olduktan sonra Soroptomist Kulübü ile tanışan Çıkrıkçı, “Boş durmayı sevmiyorum. Bir dönem ticaretle de uğraştım. Şimdi de ilçeme katkı da bulunma çabasındayım. ”dedi.

35 YILDIR FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Kdz. Ereğli Soroptomist  kulübünün 1987 kurulduğunu ve  kulübün 2. dönem başkanlığını yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Çıkrıkçı, “ Biz kamu yararına çalışan tek ilçe kulübüyüz ve  35 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çıtamızı her daim yükseltme gayretindeyiz. Kız çocukları ve kadınların destekçisiyiz.” şeklinde konuştu.

HİÇ KÖYDEN ÇIKMAMIŞTI, ŞİMDİ YURT DIŞI KAMPINDA!

“Kız çocuklarına burs imkânlarını sağlamanın ve onları hayata hazırlamanın çabası bizi en mutlu eden unsurlardan biridir,”  diyen Çıkrıkçı, “ Arkadaşlarımız onların yaşam koçları oluyor. Pırıl pırıl genç kızlarımız var. Eğitimlerinde onların yanında oluyor ve meslek edinmeleri için çabalıyoruz. Bugün bu imkânı sağladığımız ve çok iyi yerlere gelmiş kızlarımız ve arkadaşlarımız var.   Bu bize gurur veriyor. ”dedi.

“Bugün hiç köyden çıkmamış bir kızımızı okutmak, onu yurt dışı kamplarına göndermenin mutluluğu paha biçilemez ” ifadelerine de yer veren Çıkrıkçı, “Birçok okulda okul öncesi sınıflar kuruyor ve kalıcı eserler inşa ediyoruz.  Kırsal alanda da bayanlarımızı hakları konusunda bilgilendirme eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

BİR KÖY OKULUNA ATÖLYE !.

Çıkrıkçı, geleceğe yönelik en önemli projeleri de ilk kez açıklarken  “ İlçemiz özelinde bir proje düşünce  aşamasında. Ereğli’nin bir köy okulunda atölye kurmayı ve kadınlarımızı meslek edindirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

HAYAT ENERJİSİ VE YAŞAM SEVİNCİ!

2012 yılında başkanlığı devraldıktan 15 gün sonra göğüs kanserine yakalandığını bir soru üzerine anlatan Çıkrıkçı, o süreci “İlk duyduğum an bayıldım, ağır bir darbeydi . İstanbul’dan Düzce’ye kadar ağladım. Ama dik dur Sibel  dedim.  Ankara’da ameliyat ve tedavi süreci yaşadım. Doktor tarih verdi ben o tarihte olmaz dedim. Kasım ayında kermes, Aralık’ta Bingo çekilişim var dedim .” dedim. Doktorum siz iyi misiniz dedikten sonra bu sözlerime karşılık bana siz bugün bu hastalığı yendiniz dedi.” diyerek anlattı.

“Bu süreçte enerjimi kaybetmedim. Tamamen hayata bağlandım. “ diyen Çıkrıkçı, “1 hafta gülmedim, sonra tekrar gülmeye başladım. Artık nerde göğüs kanserine yakalanan  birini duysam arar bulurum, yol gösterip enerji ve güç vermeye adadım kendimi.Güzellikle karşıladığınız her güçlüğü yenebilirsiniz. Buna inanın.  Hayat enerjisi ve yaşam sevinci. Doğaya ve tabiata verdiğiniz enerji size dönüyor. Enerjinizi düşürecek insanlarla bir arada bulunmamak da önemli. “dedi.

FEDERASYONUMUZUN PROJELERİNDE VARIZ

Soroptimist  Federasyonunun  öğretmen atölyesi projesini anlatan Çıkrıkçı,  “100.yılı kutluyoruz. 100 öğretmenin meslek gelişimlerine destek olmak için çalışıyoruz.  Bbu projeye Kdz.Ereğli olarak 4 öğretmenimiz ile katıldık. En çok öğretmenle katılan biziz. Diğer projemiz “Eğit donat, fırsat yarat”  projesi. Bölge ve ilçemizde 100 kadını çeşitli meslek dallarında eğiterek meslek sahibi yapıp istihdamını sağlama çabasındayız. Elimizden geldiğince çalışıyoruz.”dedi.

KIZI BAĞLANDI DUYGULANDI!

Canlı yayında kızı İlkim’in telefonla yayına bağlanması ve annesini anlatması ile duygusal anlarda yaşayan Çıkrıkçı; Kadın cinayetleri konusunda kadına, annelere önemli görevler düşüyor.” dedi.

Çıkrıkçı, “Erkek çocukları vicdanlı, merhametli yetiştirilirse kadın cinayetleri azalır, biter. Eşitlik ve adalet de önemli.  Bu eşitlik sağlanınca cinayetler önlenir.Kadınların eşit ve özgür birey olarak değer gördüğü bir dünya diliyoruz.Kadının olduğu her yerde varız.”şeklinde konuştu.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın