Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇOCUKLARIMIZ!. KORKUNÇ TABLOYU HATIRLATTI!!!

ÇOCUKLARIMIZ!. KORKUNÇ TABLOYU HATIRLATTI!!!

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Zonguldak Ereğli Elif Lions Kulübü Derneği Başkanı Güzide Ülkü Çakmakkaya, “18 yaşından önce evlendirilen çocuk gelin sayısı yüzde 28’dir. Annesiyle cezaevinde kalan çocuk sayısı ise 650” dedi.

-ÖZEL HABER-

Birleşmiş Milletlerin 1989’da Dünya genelinde kabul ettiği Türkiye’nin ise bu tarihten 28 yıl sonra ‘tamam’ dediği Dünya Çocuk Hakları Günü; savaş, sömürü ve cinsel istismarın gölgesinde kutlandı.
Her yıl 20 Kasım olan günün tarihinde Ereğli FM’e özel açıklamada bulunan Zonguldak Ereğli Elif Lions Kulübü Derneği Başkanı Güzide Ülkü Çakmakkaya, çocuk yaştakilere ilişkin korkunç verileri aktardı. Çakmakkaya, dernek uhdesindeki Önce Çocuklar Komitesi Başkanı Nur Oğuz ile birlikte yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

HAYAT BOYU O İZLERİ TAŞIMAK
“1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalamıştır. Türkiye bu sözleşmeyi 28 yıl sonra onaylamıştır. Sadece Türkiye’de değil Dünya’da çocuklar her türlü ihmal ve istismara maruz kalmaktadır. Bütün bu olumsuzluklar, çocuğun ruhsal dünyasını önlenemez bir şekilde örselemekte, hayatı boyunca bu izleri taşımak durumunda kalmaktadırlar.
ŞİDDET… İSTİSMAR… SÖMÜRÜ…
Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Tüm çocukların yaşama, gelişme haklarını istismar ve sömürüden korunma haklarını koruma ve yapanlarını olumlu bir şekilde devam ettirmek için vardır.

Bugün ülkemizin, kendilerine Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram armağan edilen çocukları da şiddet, istismar ve sömürü maruz kalmaktadır. Ne acıdır ki çocuklarımızı bu tür olumsuzluklardan koruyamıyoruz. Bugün ülkemizde 900 bini aşkın çocuk işçi vardır. 5 yılda 260 çocuk çalışırken hayatını kaybetmiştir. 18 yaşından önce evlendirilen çocuk gelin sayısı yüzde 28’dir. Annesiyle cezaevinde kalan çocuk sayısı 650’dir.
OKUTULMAYAN MİLYONLARCA ÇOCUK!.
Cezaevlerinde 2949 mahkum çocuk bulunmaktadır. Çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları son 10 yılda yüzde 700 artmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 935 bin kız ve 1 milyon çocuk eğitim alamamaktadır.
Çocukların şiddet görmediği, çalışmak zorunda bırakılmadığı, taciz edilmediği, doya doya çocukluklarını yaşadığı, ruh sağlığı, vücut sağlığı yerinde nice nesillerin yetiştiği güzel bir Dünya’da yaşamaları dileklerimizle.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün1
gülücük0
hayran0
şaşkın0
kızgın0
Bozkurt Halit

21 Kasım 2018 - 12:40

Yazık çok yazık

Yorum Yazın