Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’Lİ VEKİL, BAKANA SORDU

CHP’Lİ VEKİL, BAKANA SORDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) ’özelleştirileceği’ iddialarını bir süre önce soran CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, bu kezde kuruma ait Alacaağzı Ocağı’nın neden işletilmediği ile ilgili soru önergesi verdiğini bildirdi.


Demirtaş, yazılı açıklamasında, daha önce ocakta faaliyet gösteren Hema A.Ş.’nin faaliyetine son vermesiyle 850 işçimizin işsiz kalarak göç etmek zorunda bırakıldığını savundu.
Üretimi durduran Hema’nın TTK’ya teslim etmeyerek burada ciddi zararlara neden olduğunu iddia eden Demirtaş şunları kaydetti:

“AKP’NİN ÇÖZÜM ÜRETME NİYETİ YOK”
“Alacaağzı Ocağı’nda ne özel sektör ne de TTK üretim yapmıyor. Bu ocakta binin üzerinde işsize istihdam yaratma olanağı var. Zonguldak’ta en büyük sorun işsizlik. Ama AKP, buradaki ocağı faaliyete geçirerek binden fazla işsize iş yaratma imkanı varken, 1,5 yıldır bu imkanı değerlendirmiyor. Yerin altında kömür var. Yerin üzerinde madenci var. Kömür çıkarmak için kurulan ocak var. Ama 1,5 yıldır üretim yapılmıyor. Buradan da anlaşılıyor ki AKP, Zonguldak’ı gözden çıkarmış.”

ALBAYRAK’A YENİ SORULAR…
Daha önce Hema Kömür İşletmesi’nin işlettiği ve TTK’ya ait olan Alacaağzı ocağında 1,5 yıldır neden üretim yapılmadığını soran Demirtaş, Bakan’a  15.03.2016 tarihinde ayrıca şu soruları yöneltti:
“TTK’ya ait Alacaağzı ocağı, özel şirket Hema A.Ş’den teslim alınmış mıdır?
Alacaağızı ocağının üretime tekrar başlaması için bir çalışma yapılmakta mıdır?
TTK’ya ait olan Alacaağzı ocağını TTK mı işletecektir? TTK işletmeyecekse, özel sektöre rödevans veya hizmet alımı yoluyla işletmesi için ihalesi mi yapılacaktır?
TTK’ya ait Alacaağzı ocağı, özel sektöre ihale ile işletmesi verilecekse, ihalesi ne zaman yapılacaktır?”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın