Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Çaturoğlu, Gazi Alemdar Gemisi’ne ‘İstiklal Madalyası’ istedi

Çaturoğlu, Gazi Alemdar Gemisi’ne ‘İstiklal Madalyası’ istedi

- Çaturoğlu, Gazi Alemdar Gemisi’ne ‘İstiklal Madalyası’ istedi


AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Gazi Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesi hakkında kanun teklifi verilmesi durumunda gündeme alınması için TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü.


AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahramanı ziyaret ettiklerini ve Alemdar Gemisine “İstiklal Madalyası” verilmesi Kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda gündeme alınması için destek sözü aldıklarını belirtti.
Milletvekili Çaturoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği gibi Kurtuluş Savaşı’mızın ilk ve tek deniz savaşı Karadeniz Ereğli açıklarında meydana gelmiştir. Ereğli açıklarında Fransız donanması ile yapılan muharebede Alemdar Gemisi serdümeni Recep Kahya şehit olmuştur. Recep Kahya aynı zamanda kurtuluş savaşımızın ilk ve tek deniz şehididir. Ereğli Belediyesi, Donanma Komutanlığı, tersaneciler, Ereğlili iş adamlarımız ve halkımızın katkılarıyla Alemdar Gemisi aslına uygun olarak yapılmış ve şuan Ereğli’de müze olarak kullanılmaktadır. Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Demiroğlu, Başkan Yardımcısı Durmaz Demiroğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Eyüp Bektaş ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ı ziyaret ettik. Ziyaretimizde Alemdar Gemisine “İSTİKLAL MADALYASI” verilmesi hakkındaki Kanun teklifimizin Meclis Genel Kurulu gündemine alınması için Meclis Başkanı Sayın Kahraman’dan destek istedik. Meclis Başkanı Sayın Kahraman Kanun teklifi geldikten sonra Meclis Genel Kurulunda gündeme alınması için gerekli desteği vereceklerini ifade ettiler.
Meclis Başkanımız Sayın Kahraman’a Alemdar Gemisinin Maketi, Ereğli ve gemiye ait fotoğraf, Ereğli rölevesi ve Alemdar Gemisini anlatan yerli ve yabancı yayınlar ile Ereğli yöremize ait çilek hediye ettik ve ayrıca Başkanımızı Ereğli’ye davet ettik.”
Çaturoğlu, heyete gösterdiği ilgiden dolayı Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a teşekkür etti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın