Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇATUROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

ÇATUROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Meclis’te Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a Ereğli tersanelerinin sıkıntılarını aktararak, “Biz burada Millî Savunma Bakanlığımızdan bu tersanelerimizi tekrar ayağı kaldırmak için millî gemi projelerinden bir tanesinin orada üretilmesini öneriyoruz, bu konuda sizlerden yardım bekliyoruz. Bu bizim bölgemiz için çok önemli.”dedi.

Çaturoğlu, savunma sanayinin 2015 yılında gelmiş olduğu kapasiteden dolayı bir Türk vatandaşı olarak mutlu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Çünkü bu çok önemli bir konu. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığınız zaman, bunların tamamının aynı zamanda savunma sanayisi üretiminde söz sahibi oldukları da görülmektedir. Hiçbirimiz savaş istemiyoruz ama böyle de bir realitesi var bu işin. 2002 yılında 60 milyon dolar olan ihracatın bugün 5 milyar dolar seviyesine üretim olarak gelmesi ve 1,6 milyar dolar ihracat kapasitesine ulaşması önemli, cari açık açısından da önemli ama bunun daha da artırılması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

 

Örnek vermek gerekirse, ATAK Helikopteri, Altay Tankı, Kirpi Aracı, MİLGEM savaş gemileri, modern piyade tüfeği, Hisar füze projeleri, Anka insansız hava araçları, havuzlu çıkarma gemisinin yanı sıra, bunlarla da yetinilmeyip, millî savaş uçağı ve millî uçak gemisi üretme projeksiyonuna sahip bir ülke hâline gelmemize vesile olan çalışmalardan dolayı başta zatıâliniz olmak üzere, emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Peki, bu yeterli midir? Bana göre, yeterli değil. Bakın, bütün ekonomik göstergeleri dip yapmış olmasına rağmen, bugün, Rusya Federasyonu’nun gerek Ukrayna gerek Suriye ve gerekse bölgede diğer yaptığı operasyonlarda güvendiği taraf nokta konvansiyonel silah kapasitesi değil nükleer silah kapasitedir. Türkiye, nükleer enerji tartışmaları bir tarafa, nükleer silah yapabilme kapasitesine de ulaşmalıdır. Bu konuda da geç kalınmıştı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın