Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BUGÜN, O GÜNDÜ…

BUGÜN, O GÜNDÜ…

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Alemdar Gemisi’nin İstiklal Savaşı’ndaki ilk Deniz Şehidi Recep Kahya ile Gazilerini Anma sonrasında ise Zaferi Kutlama Törenleri gerçekleştirildi.
İlk tören saat 11.oo’da İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi olan Recep Kahya’yı anmak için Süleymanlar Mahallesi’nde yer alan Alemdar Anıtı önünde yapıldı. Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Özgür Kildirli ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada, göndere Türk Bayrağı çekildi.
Tören konuşmasını yapan Deniz Teğmen Yakup Uzun, günün anlam ve önemini belirterek Şehit Recep Kahya’yı andı, gemini diğer kahramanları isimlerini hatırlattı.
Diğer bir tören ise Alemdar Gemisi’nin zaferini kutlamak için yapıldı. Sahil bandındaki Alemdar Müze Gemisi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Alemdar Gemisi Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Demiroğlu, Alemdar Gemisi’nin istiklal savaşının sancak gemisi olduğuna vurgu yaptı. Başta istiklal savaşının ilk ve tek deniz şehidi Recep Kahya olmak üzere diğer tüm gemi personeli kahramanlıklarından dolayı minnetle anıldığını ifade eden Oktay, gemiye İstiklal Madalyası verilmesi için isteğini yineledi.
Müze Gemisindeki program, müzik dinletisinin ardından son buldu.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın