Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BUGÜN, GÜNLERDEN “KURTULUŞ”

BUGÜN, GÜNLERDEN “KURTULUŞ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919`da Samsun`a ayak basmasının 100`üncü yıl dönümü, yurtta olduğu gibi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de törenlerle kutlandı. Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarıyla birlikte düzenlenen etkinliklere Ereğlililer ilgi gösterdi.


 

Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Samsun’a gelişinin yıl dönümünde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi/gerçekleştiriliyor.  
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, ilk olarak Erdemir Caddesi’nde başladı. Burada bir AVM önünde toplanan guruplar, protokol üyelerinin de katılımı ile bando eşliğinde kortej yürüyüşü düzenlendi. Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı önüne gelindiğinde ise resmi tören yapıldı.
Ereğli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı söylendi. Bura sırada göndere 3 Türk Bayrağı çekildi.
KELEŞ: YÜZ AKIMIZLA HEP BİRLİKTE GELECEĞE KOŞALIM
Güne ilişkin konuşan Keleş, 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılını şerefle kutladıklarını belirterek, şöyle dedi:
“Her şeyin hızla değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu hızlı değişim içinde bilimde, sanayide, sporda, teknolojide ve sanatta gençlerin enerjilerine, heyecanlarına, arzularına ve hayallerine bu ülkenin ihtiyacı var. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Türkiye’nin değerlerine sımsıkı bağlı gençlerimizle geleceğe yürümek, bu yolda onlarla yol arkadaşlığı yapmak bizim için büyük bir gurur vesilesidir. Bizler tarihe yön vermiş muhteşem bir geleneği varisleriyiz. Semalarında ezanların çınladığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı özgür, bağımsız ve güçlü bir ülke olarak milli mücadelemizin 100. yılında yüz akımızla hep birlikte geleceğe koşalım.”
Ardında Fen Lisesi öğrencisi Beyza Sarı, kendisine yapılan yarışmada birincilik ödülü kazandıran şiirini okudu. Protokol üyelerince, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
TÖREN, İNÖNÜ PARKINDA DEVAM ETTİ
Kutlama töreninin ikinci kısmı ise Anıt arkasındaki İnönü Parkı’nda devam etti. Burada gerçekleştirilen açılışın ardından parkın tamamına farklı guruplar için kurulan faaliyet alanları gezildi. Farklı spor branşlarda becerilerini icra eden öğrenciler, protokol ve katılımcılardan tam not aldı. Karate sporcularının savunma tekniği hareketleri yaptığı sırada “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” ve “Ne Mutlu Türküm Dileyene” sözlerini senkronize etmesi ise keyifle izlendi. Aynı gösteride, karatecilerin tekme ile kırdıkları sunta parçalarından bazıları protokol üyelerinin önüne savruldu. Parçayı yerden alarak sağlamlığını kontrol eden Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, öğrencileri tebrik etti.
Öte yandan kutlamalar, akşam gerçekleştirilecek yürüyüş ve konser etkinliği ile devam edecek.  

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın