Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BUGÜN GÜNLERDEN ‘DÜNYA ÇOCUKLARI”

BUGÜN GÜNLERDEN ‘DÜNYA ÇOCUKLARI”

23 Nisan 1920`de Türk milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi’nin açılarak Türk egemenliğinin ilan edildiği, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ise günü çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de kutlandı.


Yurtta olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de kutlanan törenin ilk ayağı 09.00’da Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Anıta çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Öğrencilerce göndere 3 adet Türk Bayrağı toka edildi. Böylelikle tören son buldu.   

ALTERNATİF ÇELENK
Resmi törenin ardından CHP, ADD ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin ilçe örgütlerince Anıta çelenkler konuldu, papatya çiçekleri bırakıldı. Yaklaşık 80 kişilik gurup adına konuşan CHP’li Sertan Ocakcı, TBMM’nin saltanat ve hilafeti kaldırarak kişisel egemenliği ve tek adam saltanatının yerine ulusun egemenliğini getirdiğini belirterek şöyle dedi:
“Ülkemizin bayramlarında ve ulusun egemenliğini gururu ile yaşayan Ordumuzdan Bayramlarını ve coşkularını koparmak istiyorlar. Yine görüyoruz ki, çocuklara sahip çıkıp, onlara bayram hediye eden, dünyadaki tek milletin elinden Meclisi’ni, çocukların elinden de Bayramını almaya kalkıyorlar.”   

DOSTLUĞA, KARDEŞLİĞE, ÇAĞDAŞLIĞA, BİLİME VE TEKNOLOJİYE…
Resmi kutlamalarının ikinci ayağı Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Karadeniz Ereğli Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, burada konuşmasında, bilim ve çağdaşlığa vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:
“Bugün ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürerek bir dirilişin müjdelendiği gündür. Her şeyden önemlisi bugün sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime ve teknolojiye açılan aydınlık geleceğe bir kapı olan 23 Nisa’nın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin teminatı olan çocuklarımıza armağan ettiği gündür.”

ÖĞRENCİLDEN OLUŞAN ‘TÜRKİYE’, AYAKTA ALKIŞLANDI
Tören programı kapsamında, halk oyunları gösterileri sergilendi. Daha önce şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Erdemir İlkokulu öğrencilerinin ortaya koyduğu gösterisi ise kutlamaya adeta damga vurdu. Bir kısmı, göğsünde Atatürk resmi bulunan beyaz renkte tişört giyen öğrenciler ay ve yıldızı; yine üstünde Atatürk resmi olan kırmızı renkli tişört giyen diğer öğrenciler ise sınırlarını çizmeyi tasvir ettikleri Türkiye haritasını oluşturdular. İzleyenlerden bazılarının gözlerinin yaş ile dolmasını neden olan gösteri, ayakta alkışlandı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın