Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BU YETİMLERİN SESİNİ TÜRKİYE’DE DUYAN YOK MU?

BU YETİMLERİN SESİNİ TÜRKİYE’DE DUYAN YOK MU?

BU YETİMLERİN SESİNİ TÜRKİYE’DE DUYAN YOK MU?


Merkezi Karadeniz Ereğli’de olan Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Çetin Yiğit, “bu yasa bu şekilde onaylanırsa, ben bunu Anayasa’nın 10’uncu maddesinde belirtilen Eşitlik İlkesine Aykırı şekline güvenerek bu durumu yargı önüne çıkartacağım. Hukukçular ile de görüştük, yargı yolumuzu sonuna kadar kullanacağız. Hukuk yolunda hakkımızı arayacağız” dedi.

ORTADA TUTANAK VAR!

Yiğit, Ereğli FM’e özel süreci değerlendirdiği açıklamasında, kendilerine Bakanlık ile Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından verilen sözlerin olduğunu söyledi. Yasanın, tüm maden şehidi ailelerini kapsaması yönünde ön karar alındığını, bu kararın ise tutanak ile sabitlendiğini belirten Yiğit, “Torba Yasa’da, maden şehitleri yakınlarının kamuda istihdam edilmesi konusu vardı. Bu konu Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilmişti. Komisyon görüşmelerinin yapıldığı 22 Şubat’ta Ankara’ya gidip yerinde takip ettik. CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş ’önerge’ sunmuşlardı, kendilerini çok teşekkür ediyorum. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Bilgiç ve Maliye Bakanımız, önergenin mantıklı olduğunu, bu durumun Meclis Gelen Kurulu’nda düzeltilmek üzere bu şekilde geçelim diye AK Parti ve CHP milletvekilleri ile tüm muhalefet partileri ile beraber ortam mutabakata vardılar. Maddeyi geçirerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na ki tutanağa da geçildi” diye konuştu.

“KIRGINIZ. CENABI ALLAH BİZE YETİM VE KUL HAKKI İLE BİZE GELMEYİN DİYOR”

Kendilerine verilen sözden dolayı umutlandıklarını, ancak sonunda yine üzülenlerin yine kendileri olduklarını anlatan Yiğit, şu sözlerle konuştu:
“Bize verilen bu sözden dolayı kendilerine teşekkür ettik. O zaman umutlu şekilde Zonguldak’a dönmüştük. Ancak en son olarak Torba Yasa maddelerinin görüşülmesine gelindiğinde, bizi ilgilendiren 73’üncü maddeye Salı günü sıra gelecekti. Salı sıra gelmedi oma o günün akşamında aldığım bir bilgide bu maddenin düzeltilmeyeceğini öğrendim. Bunun üzerine Çarşamba sabahı Ankara’ya gittik, vekillerimiz ile tekrar bir araya geldik. Konuştular, tarih sınırlamasını kaldıramıyoruz dediler ve bunun bu şekilde geçeceğini söylediler. Çok üzüldük. Şunu belirtmeliyim; yasa 10 Haziran 2003 ile 31 Mayıs 2014 arasındaki kazalarda ölen madencilerin aileleri kapsadığı için tabi ki mutluyum. Ama bu tamamı ile bütün ailelerimizi kapsasaydı daha mutlu olacaktım. Kapsam dışı ailelerimiz için gerçekten çok üzüntülüyüm. Çok büyük bir mağduriyet var ve mağduriyeti en fazla 1983 Armutçuk Grizusu,  1992 Kozlu Grizusu facialarında var. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Bilgiç ve Maliye Bakanımız bize söz verdiler, sözlerinde durmadılar. O kararlarından dolayı kırgınız. Cenabı Allah bize yetim ve kul hakkı ile bize gelmeyin diyor. Takdiri kendilerine bırakıyorum.”

İŞE GİRECEKLER AMA ARALARINDA REŞİT OLMAYANLAR VAR!!!

Çetin Yiğit, 2003 sonrası zamanı kapsayan yasadan kamuda istihdam edilme hakkını yaklaşık 120 ailenin elde edeceğini, bu ailelerin içinde de yaşı reşit olmayan çocukların bulunduğuna dikkat çekerek, “yasaya, 2003’den bu yana maden iş kazalarında ölen yaklaşık 120 kişinin aileyi kapsıyor. Bun ailelerin içinde de reşit olmayan çocuklar var. Bu yasa çıktığında 60 gün içinde sınırlı kalacak. Bu süre içinde müracaatınızı yapabiliyorsunuz. Bu gececi madde olduğu için sonrasında hükmünü yitiriyor. O çocukların da hakları kaybolmuş oluyor. Yasa dışı kalan 2003’den önceki kısımda ise yaklaşık 500 kişi mağdur olacak” ifadelerini kullandı.

ONLAR İÇİN SON UMUT CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN!

Umutlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağladıklarını belirten, 500 ailelin mağdur edilmemesi için Erdoğan’a seslenen Yiğit, sözlerin şu cümlelerle sürdürdü:  
“Bir tek yol daha var. Bu yasa onay için Cumhurbaşkanımıza gidecek. O’nun, bu zamana kadar yetimlere sahip çıktığına inanıyorum. İnşallah bu yetimlere de sahip çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yasayı düzeltmeleri için Meclis’e yeniden göndereceğine inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyorum, bu yasayı tekrar geri göndersin ve 500 aile mağdur edilmesin. Her biri çok üzgün. Ben onlardan daha fazla üzgünüm. Şu anda bile kelimeleri dahi konuşacak durumda değilim. Bu acıları bu zamana kadar yaşadık. Benim babamda maden şehididir. Babam öldüğümde 11 yaşındaydım, kardeşim daha 5 günlüktü. Bazı şehitlerin çocukları, annelerinin karnındaydı. Doğduklarını babalarını göremediler bugün onlar 40 yaşındalar. Son bir hakkımız daha var, oda Cumhurbaşkanımız da bitiyor.”

BU DA OLMAZSA, DURUMU YARGIYA TAŞIYACAK

Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Çetin Yiğit, en son çare olarak yargıya gideceklerini öne sürerek, “bu yasa bu şekilde onaylanırsa, ben bunu Anayasa’nın 10’uncu maddesinde belirtilen Eşitlik İlkesine Aykırı şekline güvenerek bu durumu yargı önüne çıkartacağım. Hukukçular ile de görüştük, yargı yolumuzu sonuna kadar kullanacağız. Hukuk yolunda hakkımızı arayacağız” dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün3
gülücük1
kızgın1
hayran0
şaşkın0
Recep Ozbas

23 Mart 2018 - 11:13

Bu tarih yasasını degiş girecek kimse yokmu

Can Başoğlu

23 Mart 2018 - 11:12

Avrupa insan hakları mahkemesine en çok davanın hangi ülkeden gönderildiği belli oldu . Umarım bize gülmez oradaki hakimler tarih aralığıyla şehitlik hakkı veriliyor . Eşek şakası gibi kararlar. Bu yazıyı tum herkes paylaşsın herkes gerçeği görsün . 2003-2014 bundan önceki ölümlü kazalarda ölenler şehit değil mis. Bu gün bir polis memuru Trabzonda kaza sonucu şehit olmuştur . Allah ailesine ve yakınlarına sabırlar versin . Mekanı cennet olsun . Umarım ilerde de şöyle bir kanun çıkmaz. Kursun yarası olmayan şehit değildir diye. Bazen insan şaşırıyor . Şehitlik mertebelerini bilenler kaç kişi diye.

Nevzat Ayan

23 Mart 2018 - 11:11

Başkanım gerçekten söylenecek bir söz bulamıyorum helal olsun size hiç bir menfaat olmadan bu işe gönül veriyorsunuz sizin gibi birisi bırakın Türkiye de Dünyada yoktur bu işe gönül vermiş dava adamısınız helal olsun size BAŞKANIM

Recep òzbaş

22 Mart 2018 - 22:10

Ben babamı kaybettiğinde 6 yaşındaydım bu adaletsizlik düzeltilmeli dir sayın büyüklerden

Yorum Yazın