Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BİNLERCE KİŞİ VARDI… COŞKU HER YANDAYDI…

BİNLERCE KİŞİ VARDI… COŞKU HER YANDAYDI…

Cumhuriyet’in 96’ıncı kuruluş yıl dönümü


Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve dönemin siyasilerince “hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” denilerek kurulan Cumhuriyet’in 96’ıncı yıl dönümü Yurtta olduğu gibi Zonguldak ili Ereğli ilçesinde de kutlandı.
Tören meydanlarında uzun süredir görülmemiş kalabalığın yaşandığı Karadeniz Ereğli’de, her yaştan kesimin tattığı sevinç, coşku ile yaşandı.
Törenlerin “tebrik” ve “kabul” kısmı Devrim bulvarı İnönü Parkı’nda gerçekleştirildi. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve protokolün diğer üyeleri; şehit yakınları, gaziler ile siyasi partiler, STK’lar, kurumlar, asker ve sivillerin bayramını tebrik ettiler.

UZUN ZAMANDIN BÖYLE BİR COŞKU…
İŞTE EREĞLİ BUDUR…

Törenin ‘geçit kısmı’ ise Cumhuriyet caddesinde araç trafiğine kapalı güzergahta yapıldı. Bebek ve yaşlı kişilerin olduğu 7’den 70’e binlerce yurttaş, törenin alanına geldi. Protokol, askeri araç üzerinde halkın bayramını tebrik etti. Saygı duruşunda bulunuldu, öğrenci bandosu ile İstiklal Marşı söylendi.
Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, güne ilişkin konuştuğu sözlerinde, “bu ülke, bu cumhuriyet, nasıl hep birlikte kurulmuşsa yine hep birlikte idare edilecek ve yüceltilecektir” dedi.
Öğrenciler şiir ve kompozisyon okudu. Önceki aylarda düzenlenen yarışmalarda derece olan öğrencilere ödülleri verildi.
Ardındansa geçit gerçekleştirildi. Geçidin en önündeki gaziler protokole, protokol ile gazilere ‘asker selamında’ durdu. Geçit sırasında renkli görüntüler yaşandı. Halkın coşku ile karşılık verdiği geçit protokolü dakikalarca sürdü.

-KAYMAKAMIN KONUŞMASI-
Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu:

“Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümünü kutlamanın tatlı gurur ve sevincini yaşıyoruz.
Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde, bundan 96 yıl önce, bugün, ‘hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bilfiil idare etme esasına dayanır. Türkiye devletinin hükümet şekli cumhuriyettir’ ifadeleriyle ilan edilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana dünyada önemli bir yere sahip olmuş, bölgelerdeki gelişmelerde aktif rol oynamış, ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesiyle iç ve dış tehditleri iyi yakalayarak farkındalık yaratan bir konuma gelmiştir.
Cumhuriyet ve vatan unutmayalım ki hepimizindir. Bu ülke, bu cumhuriyet, nasıl hep birlikte kurulmuşsa yine hep birlikte idare edilecek ve yüceltilecektir. Ortak hedefimiz herkesin demokrasi ve hürriyet içerisinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerin evrensel standarda ulaştığı bir Türkiye’dir.
Sağduyulu ve akılcı yaklaşımlar çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır. Bugün herkes bu güzel ülkenin eşit haklarına sahip özgür vatandaşıdır. Bunu büyük bir gurur ve onurla görmekteyiz.
Sevgili gençler, Atatürk’ün, ‘yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz, çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz’ sözlerini ilke edinerek eğitim, bilim, teknoloji, kültür ve sanatta ilerlemek için cumhuriyetimizin sarsılmaz değerleri ışığında var gücümüzle çalışmalıyız. Kahraman ecdadımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan cumhuriyetimizi erdem ve faziletinden ödün vermeden yaşatmak, layık olduğu şekilde geleceğe aktarmak milli ödevimizdir.
Kıymetli Ereğlililer, bugün ülkemiz zor günlerden geçmektedir. Son günlerde ülkemiz içeride ve dışarıda ciddi sıkıntılarla karşı karşıyadır. Unutmayın ki vatanımıza karşı gerçekleştirilen saldırılarda hedef Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü, vatandaşlarının milli birlik ve beraberliğidir. Bu topraklarda bin yıldır süre gelen birliğimizi korumak en büyük hedeftir. Cumhuriyeti hep birlikte kurduk, hep birlikte koruyacağız. Milletimiz her zaman milli değerlerini her türlü tehdit ve tehlikeye karşı korumuş, onları kutsal saymış, gelecek nesillere aynı şekilde bırakmayı bir hedef saymış, gerektiğinde canını, malını hiç düşünmeden bu uğurda feda etmiştir. Etmeye de devam etmektedir. Suriye’de Barış Pınarı Haekatı ile göstermiş olduğu zafer ile de Mehmetçik bu bağlılığını bir kez daha göstermiştir. Aynı ruhla biz de ülkemizin birliği ve beraberliği için azimle çalışacağız. Milli değerlerimizin müşterek olduğunu asla unutmayacağımızı belirterek, Mehmetçiğimizi selamlıyorum.
Sevgili Karadeniz Ereğlililer, bu duygu ve düşüncelerle siz saygı değer halkımızın, sevgili gençlerimizin ve çocuklarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete göç etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı uzun ömürler diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

 

BİNLERCE KİŞİ VARDI… COŞKU HER YANDAYDI…

Cumhuriyet’in 96’ıncı kuruluş yıl dönümü

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük4
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo