Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BBP’den geldiler… Varagel’i konuştular!

BBP’den geldiler… Varagel’i konuştular!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesini ziyaret eden BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Tolga Aral, Karabük Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mustafa Sucu’yu varagel bölgesi ile ilgili değerlendirmede bulundu. 
Aral, geçtiğimiz hafta belde halkının bir araya gelerek varageli turizme kazandırma noktasında temizlik çalışması yaptığını ve yetkililerin dikkatini bu bölgeye çektiklerini anlatarak şunları söyledi:
"Daha önce burayla ilgili Zonguldak Valiliğinin bir çalışma yürüttüğünü öğrendik. Söz konusu birim alanda inceleme yapıyor ve galeri, varagel, varagel vinci, lambana, yazıhane, sinema, silo yapıları, elektrik santrali ve gümrük, ev ile ocaklık girişi ve nefeslik tüneli tarihi yapı olarak tescilleniyor. Süreçte bu alan Orman Bakanlığı’na ait TTK kiracı. Orman Bakanlığı’ndan alanın İl Özel İdareye tahsisi noktasında bir girişim olmuş. Kandilli Belediyesi tarafından alanın haritalandırılması yapılmış. Proje şuan beklemede."
Ekoturizm… Cazibe Merkezi…
Kurul Müdürü Sucu’nun konuya oldukça yakın ilgi gösterdiğini belirten Aral, haritalar ve hazırlanan dosyalar üzerinde fikir birliği yaptıklarını, bölgenin detayı hakkında bilgi sahibi olduklarını kaydederek, "Belde halkı sabırsızlıkla projenin devamı için göreve geldiği günden itibaren halkın içerisinde olan ve çalışmaları ile de takdir toplayan Sayın Valimiz Ahmet Çınar’ı bekliyor. Sayın Valimizin burayı görmesi durumunda inanıyoruz ki Batı Karadeniz bölgesinin Ekoturizm noktasında cazibe merkezine dönüştürülebilir. Zonguldak Valiliğinin uzun zamandır hayalini Ahmet Çınar valimizin hayata geçireceğini umut ediyoruz" dedi.
Ziyarete BBP Karabük İl Teşkilatı da yer aldı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo