Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BAYRAMDA BİR AVUÇ, FESTİVALDE BİNLERCELER!

BAYRAMDA BİR AVUÇ, FESTİVALDE BİNLERCELER!

Törende görevli olarak bulunanların sayısı, bayram kutlaması yapan yurttaşların sayısından fazlaydı.


30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi ve ulusal olan Zafer Bayramı, Zonguldak ili Ereğli ilçesinde de törenlerle kutlandı.
Alınan bilgiye göre, Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı önünde 10.30’da çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı söylendi. 3 Türk Bayrağı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı askerlerince göndere çekildi. Burada son bulan ‘resmi’ programın hemen ardından İnönü Parkı’nda tebriklerin kabulü gerçekleştirildi. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yurttaşlar ile bayramlaştı.
ALTERNATİF ÇELENK
Öte yandan, 30 Ağustos törenleriyle ilgili kutlama yönetmeliğinin değişmesinin ardından CHP ile bazı sivil toplum örgütlerinin ‘alternatif’ çelenk sunması da gerçekleştirildi. Gurup adına konuşan CHP İlçe Başkanı (Kayyım) İsmail Fota, zaferin şanlı Türk tarihine altın harfler ile yazıldığını söyledi.

ÜÇÜNCÜ KUTLAMA TÖRENİ
Resmi tören kapsamında üçüncü kutlama töreni ise Devrim Bulvarında icra edildi. Kaymakam tarafından beraberinde Komutan ve Belediye Başkanı; öğrencile ve halkın bayramının kutladı. Belediye halk oyunları gösterisi izletildi. Ardındansa Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı personeli Üsteğmen Gökhan Özbağ, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasını yaptı.
Tören geçişinde de gaziler, şehit yakınları, spor kulüpleri, belediye ekipleri, Erdemir, T.T.K., dernekler, mesleki kuruluşlar ve askeri birlikler; protokol sırasındaki Kaymakam, Komutan, Belediye Başkanı ve Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcıvekili Yusuf Ziya Yayla’yı selamladı.

-HABERİN İÇİNDEN-
Bayramda Bir Avuç, Festivalde Binlerceler!

Türk tarihinden önemli yeri bulunan Zafer Bayramı’na ‘az sayıda’ sivil katılım sağladı. Törende görevli olarak bulunanların sayısı, bayram kutlaması yapan yurttaşların sayısından fazlaydı.

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün3
hayran2
gülücük0
şaşkın0
kızgın0
Ümit Şaşmaz

30 Ağustos 2019 - 17:50

Heryerde her zaman boyle olmuştur trakya da askerken her milli bayramda toren yapardik kahvede oturup okey pişpirik oynayanlar donup bunlar ne yapiyor diye bakmazlardi bile... Ama bu onlarin kabahati degil topluma cumhuriyeti benimsetmeyen dahasi hissettirip yasatmayan duzenin kabahati

Yorum Yazın