Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BAŞKANIN GAZINA GELDİ; ŞİMDİ DE KAFAYI "DOĞALGAZA" TAKTI!

BAŞKANIN GAZINA GELDİ; ŞİMDİ DE KAFAYI "DOĞALGAZA" TAKTI!

elektrik ve doğalgazdaki KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi


 

31 Mart Yerel Seçimi “hatalarımdan ders aldım. Artık kavga etmeyeceğim” diyerek kazanıp yeniden belediye başkanı seçilen Halil Posbıyık’ın “beni belediye başkanı yapmamak için bir yerlerini yırttı ama başaramadı” dediği partisinin Milletvekili Ünal Demirtaş, elektrik ve doğalgazdaki KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi hazırladığı yasa teklifini TBMM’ye sunduğunu bildirdi.

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, elektrik ve doğalgazdaki KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi hazırladığı yasa teklifini TBMM’ye sundu.
Yazılı açıklama yapan Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından, ilçede belediyeye ait çay bahçelerinin özelleştirilmesi ve kiralanmasına karşı çıktığı için, “Ünal Bey alışmış mecliste 50 kuruşa çay içmeyi, Ereğli’de de 1 lira olsun diye açıklama yapıyor. Memleket yanıyor, elektrik, doğal gaz zamları vatandaşı canından bezdirmiş, Ünal Bey Ereğli’deki çay fiyatlarıyla uğraşıyor” sözleriyle eleştirilmişti.
Posbıyık’ın bu açıklamasından 3 gün sonra CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş TBMM’ye sunduğu yasa teklifi ile konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 1’e düşürülmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Kanun teklifi sunduğunu bildirdi.
Aynı zamanda, TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Sözcüsü Demirtaş, yazılı açıklamasında, enerji politikalarının yanlış olduğunu ileri sürerek, bunlar düzeltilmediği sürece vatandaşın ise mağdur oymaya devam edeceğini savundu.
AK Parti iktidarının seçim sonrası vatandaşı ‘zam’ yağmuruna tuttuğunu’ ifade eden, bunun da halkı yoksullaştırdığını anlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

“GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 50’DİR”
“Son bir yıl içinde elektrik zammı yüzde 44’ü geçti. Doğalgaz da yüzde 56 zamlandı. Maaşlara ise yüzde 4 zam yapıldı. TÜİK’in Ekim ayındaki açıklamasında (yüzde 9), her ne olduysa birden bire enflasyon tek haneli rakamlara indiriliverdi. Halkın gerçek enflasyonu ise yüzde 50’dir. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında indirim yapılacağını iddia etmişti. Enerji Bakanı, ‘tarife değişikliği yok’ demişti. Ak Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da doğalgaz fiyatlarında indirim vaat etmişti. Sonuç; elektriğe yüzde 44, doğalgaza yüzde 54 zam! Yani enflasyon tek haneli ama nedense zamların hepsi çift haneli.
“DAR GELİRLİ DAHA DA YOKSULLAŞTI”
Ülkemizde işçilerin yüzde 80’i, 2 bin 20 Türk lirası olan asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Yine emeklilerimizin de yüzde 80’i asgari ücretin altında maaş alıyor. Dar gelirli daha da yoksullaştı, gelir uçurumu arttı, işsizlik patladı. Bir de üstüne iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Vatandaş bunun altından kalkamaz. Bu kadar düşük ücretlerle asgari bir hayatı bile sürdürmek mümkün değil. Çünkü bir ailenin, bir aylık ortalama elektrik, doğalgaz ve su gideri yaklaşık 500 liradır.
“KDV YÜZDE 1’E İNDİRİLMELİ”
Teklif edilen değişiklik ile asgari ücretliler ile emeklilerimizin elektrik ve doğalgaz faturalarındaki katma değer vergi oranlarının yüzde 1 çekilmesi, bu sayede de hayat pahalılığı ve zamlar altında mücadele veren vatandaşlarımıza sosyal devlet ilkesi çerçevesinde destek olunması amaçlanmıştır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran7
gülücük6
kızgın1
şaşkın0
üzgün0
Orhan Yaşa

07 Ekim 2019 - 11:48

Halil başkan sıkıştığızaman size yalakalık yapmaya başlar.

Yorum Yazın

Canlı Radyo