Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BALCI EREĞLİ FM’E KONUK OLDU

BALCI EREĞLİ FM’E KONUK OLDU

CHP Eski İlçe Başkanlarından,  Zonguldak Milletvekili aday adayı Yaşar Balcı, önümüzdeki süreçte partilerinde önemli değişimlerin olabileceğini bildirdi.

Balcı, Fikri Kapan’ın 91.7 frekansından yayın yapan Ereğli FM’de hazırlayıp sunduğu “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” programında yaptığı konuşmada, CHP’nin 7 Haziran genel seçimlerinde 2011 genel seçimlerine göre daha çok oy aldığını söyledi.

Partilerinin bir önceki genel seçimlere göre milletvekili sayısını arttıramamış olmasına rağmen, AKP iktidarının bitişini sağladığını iddia eden Balcı, “CHP çok önemli bir şeyi başarmış, 12 yıldır çok güçlü, herkese korku salan ve ’diktatörlüğe’ doğru giden bir iktidarı yöneten insanlar topluluğundan bu ülkeli kurtarmıştır.”

“HDP YÜZDE 8’Yİ GEÇEMEZ”

Balcı, Türk halkının Cumhuriyet ve Parlamenter rejimi özümsediğini savunduğu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türk Toplumu, yaklaşık bir asra yakındır kurulmuş Cumhuriyeti ve parlamenter rejimi özümsemiş. Her ne kadar sağ partileri, muhafazakar partileri iktidar yapsa bile Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni benimsemişler, içselleştirmişler. Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamenter rejimle yönetildiğini kabul etmişler. Dolayısıyla, Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlık hırsını, başkanlık heveslerine dur dediler. Seçmen, Cumhuriyetin ve ülkenin geleceğini ön plana alıp, AKP’yi iktidardan düşürmek için dördüncü partinin barajı aşması gerektiğine inanarak, sandıkta emanet oylarla HDP’ye barajı aştırmıştır. Bugün baraj yüzde 5’e düşsün, HDP’nin alacağı oy yüzde 8’i geçmez.”

MİLLETVEKİLLERİMİZE DESTEK OLACAĞIZ”

CHP’nin bu seçimlerde de bölgeden Şerafettin Turpcu ile Ünal Demirtaş olmak üzere iki milletvekili çıkardığını hatırlatan balcı, “Hükümet şekillendikten sonra milletvekillerimiz bölgemiz ile ilgili ne yapılacağını düşünürler, bizimle görüşerek sorunlara çözüm arayışına girerler. Biz de onlara katkı sunacağız, başarılı olabilmeleri için de elimizden geleni yapacağız. Başarılı çalışmalar yaparlarsa milletimiz bir kez daha seçer, çalışmazlarsa da seçmezler” diye konuştu.

“DEĞİŞİM OLACAKTIR”

CHP’de kongreler ve Kurultay sürecinin Ramazan Ayı sonrasında başlayacağını tahmin etini anlatan Yaşar Balcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz, kongrelerin seçim öncesi yapılması ve yeni kadrolarla, yeni heyecanla seçimlere gidilmesini istemiştik. Ancak genel merkezimiz böyle uygun gördü. Keşke yapılsaydı. Yeni yönetimler ve yeni heyecanlarla seçime gidilseydi ülke genelinde en az 2-3 puan artacağına inanıyordum. Şu anda CHP yönetimleri 2012’de seçilmiş ve 3 yılı aşmış kadrolardır. Doğrudur, insanlar yoruldular.  Aynı zamanda yaşanan seçimler nedeniyle il genel ve belediye ve il genel meclis üyelikleri için yönetimlerden ayrılan insanlar oldu. Dolayısıyla yönetimler, yedeklerden çağırılan arkadaşlarla takviye edildi. Tahmin ediyorum, seçimler nedeniyle ertelenen kongrelerimiz Ramazan ayından sonra başlayacak. Dolayısıyla da Türkiye genelinde örgütlerde yenileme olacaktır. Ereğli’de de bu değişim olacaktır.

LAYIK GÖRÜLÜRSEM…

Siyasete devam ediyoruz. 54 yaşındayım sağlıklı olur fiziki rahatsızlığımda olmazsa kendime 60 yaşına kadar siyaset yapma sözü verdim. Bu süreye kadar yaşanacak bir seçimde partililerimiz, üyelerimiz ve vatandaşlarımız tekrar bir göreve layık görürlerse, bu görevlerde olurum. Siyaset okullarda öğrenilmiyor, bizzat örgütlerde çalışarak, vatandaşın ayağına giderek, toplumla diyalog kurarak birikimler oluşuyor. Böyle birikimli insanlar da az. Önümüzdeki süreçte Ereğli siyasetinde yaşar Balcı olacaktır. Milletvekili olmak istedik, olamadık. Ancak olan arkadaşlarımızın arkasında da çalışmalarımızı en iyi şekilde yaptık. Önemli olan CHP’nin Türkiye’de iktidar olmasıdır. İktidar olmadıktan sonra milletvekilliğin ancak bana faydası olur. Belki bu koalisyon hükümetinde iktidar olma imkanımız var. Milletvekillerimiz de inşallah iktidarda topluma hizmet konusunda başarılı olurlar. Önümüzde kongreler süreci var. Partililerimizin sağduyulu ve bilinçli olduğunu biliyorum. Bundan sonra çalışacak ve partiyi başarıya taşıyacak kadroyu göreve getirmek lazım.

 "YOK DEME ŞANSIN OLMAZ”

Benim ilçe başkanlığı gibi bir girişimim de düşüncem de yok. Ama siyasette konjonktürel gelişmeler seni nereye götüreceğini bilemezsiniz. Bazen rüzgarın etkisiyle bir yerlere gidersin. Böyle bir görev için benim tek başıma karar verme durumum yok. Burada, partililerimizin çoğunluğunun ne istediği önemlidir. Ben adaylığı düşünmüyorsam da sağ olsun arkadaşlar beni göreve yakıştırıyor, teveccüh gösteriyorlar. Ben şu anda gerek gözükmüyor. Bu görevi yapacak başka arkadaşlar inşallah çıkacaktır. O arkadaşlara katkı sunmayı düşünüyoruz. Ama görevden de kaçmayız. Hiçbir görevden kaçmam. Partim, toplum bizi nereye taşırsa siyasette yok deme şansınız olmaz.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo