Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BAKTIR, DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU!.

BAKTIR, DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU!.

Ereğli’de kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) 3 milyar 900 milyon dolar satış geliri elde edildiği bildirildi.


Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Erdemir’in, küresel çelik sektöründe 2016’da yaşanan dalgalanmalara rağmen başarılı performansını sürdürdüğü, dünyanın birçok ülkesine Türk çeliğini taşıyarak ihracatını arttırdığı belirtildi.
Bünyesindeki şirketler ile birlikte 2016 yılında 9 milyon 400 bin ton ton sıvı çelik ürettiği ifade edilen Erdemir’de, aynı yıl toplam 8 milyon 600 bin ton nihai ürünün, 7 milyon tonu yassı ve 1 milyon 600 bin tonu uzun ürün olduğu açıklandı. Bu dönemde 8 milyon 800 bin ton nihai mamul satışı gerçekleştirdi kaydedilen Erdemir’in, toplam 3 milyar 900 milyon doları satış geliri elde ettiği duyuruldu.


İhracatta ise önemli başarılara imza attığı ifade edilen Erdemir’in, 2016 yılında, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 42 ülkeye ihracat yaptığı, yassı çelik ihracatının 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 29 arttığı, uzun ürün ihracatında da bir önceki yıla göre yüzde 22 artış gözlendiği belirtildi.

 

502 MİLYON…


Operasyonel başarıların finansal performans ile perçinlendiği vurgulanan açıklamada, küresel rakipler arasında öne çıkan Erdemir’in 2016 yılı net dönem karı 502 milyon ABD doları, net kar marjının ise yüzde 13 olduğu bildirildi.  
Şirketin FAVÖK değeri yüzde 16 artışla 895 milyon ABD doları seviyesine yükselirken, FAVÖK marjının ise yüzde 23,2 olarak gerçekleştiğinin altı çizildi.

 

BAKTIR, DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU:


Açıklamaya göre, Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, Erdemir’in 2016 yılı sonuçlarını değerlendi.
Baktır, 2017 yılına olumlu beklentilerle başladıklarını ifade ederek şöyle dedi:
“Yerli üreticiyi korumaya yönelik adımları memnuniyetle karşılıyor, yatırıma güvenle devam ediyoruz. Erdemir olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanımı ile cari açığın kapatılmasında önemli rol üstleniyoruz. Bakanlığımızın haksız ithalata karşı aldığı önlemler ile ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına daha fazla destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemize güvenimiz tam, 2017 yılında da cari açığı kapatmaya yönelik yatırımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın