Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BAKAN AÇIKLADI !.

BAKAN AÇIKLADI !.

Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Toplantısından sonra konuştu, Bayram`da yasak var mı sorusunu yanıtladı.


Corona Virüs Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, "İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70'ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889'u sağlığına kavuştu." ifadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Mücadelemize katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Dünya Türkiye'ye hayranlık duyuyor. Uluslararası ajanslar ve televizyonların gözü Türkiye'de...

Bu başarının sahibi tedbirlere uyan sizlersiniz. 10 Mart'ın üzerinden 8 hafta geçti. Salgında mücadelede bu süre kısa bir zamandır.

Her günü krtik yarını bugünden önemli bir mücadele... Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftanın ardından risk alınan bir günde bile salgın tekrar uç verebilir.

 

TEST KAPASİTEMİZ 50 BİNE ULAŞTI

(Kovid-19) İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70'ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889'u sağlığına kavuştu.

Salgının dünya seyrinde bir değişiklik yok. Riskler devam ediyor. Türkiye'de ise tablo iyiye gidiyor. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor.

Şüphelilere test yapılması bulaşma hızını düşürmüştür. Yeni vakaların sayısı azalmıştır. 

Salgının 5. haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında.

Tedbirsiz davranmak tehdidin ortada ortadan kalktığının yanılgısına düşmektir. 

 

Virüse fırsat tanırsak, bir ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir. Örnek olduğumuz dünyaya bu kez ders olabiliriz.

Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir.

Dışarıya maskesiz çıkmak, yarı açık şekilde maske kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz. Süreç tipik bir normalleşme değil, eski günler tam olarak geri dönmüyor. 

Kuyruğa girmek kalabalığa karışmak risktir. Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır.

Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, 'Bir şey olmaz' cümlesinin üstünü çizmenizdir.

Kontrollü sosyal hayat 2. dönemin stratejisidir. Ulaşımda yeni bir oturma düzenine gidilmesi gerekiyor. Hayatımızı mümkün olduğu kadar evde sürdürmeye çalışalım.

Bakan Koca,  Bayram süresince sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine , "Bugün konu gündeme gelmedi, salgının seyrine göre  Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yapacaktır." açıklaması yaptı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın3
gülücük0
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın