Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

AYI İÇİN “YAKALAMA KARARI“ ÇIKARTILDI

AYI İÇİN “YAKALAMA KARARI“ ÇIKARTILDI

Bolu’nun Merkeşler köyünde 3 büyükbaş hayvanı telef eden ayının yakalanması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Mili Parklar Bolu Şube Müdürlüğü tarafından yakalama kararı çıkartıldı.

Merkeze bağlı Merkeşler köyü Hacılar Mahallesi’nde Fatih Altındaş’a ait 3 büyükbaş hayvan ormanlık alan yakınında telef edilmiş şekilde bulundu.

Hayvanlara bir ayının saldırmasından şüphelenen Altındaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Mili Parklar Bolu Şube Müdürlüğü yetkililerini arayarak yardım istedi.

Olay yerine gelen ekipler tarafından çevrede yapılan araştırmalar sonucunda ayı izlerine rastlandı. Ekipler, ayının tespiti için bölgeye fotokapanlar yerleştirdi. Fotokapanlara akşam saatlerinde büyük bir ayı yakalandı. Görüntüleri izleyen ekipler, ayının yakalanması için çalışma başlattı. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Bolu Şube Müdürü Kemal Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlüğe iletilen şikayet üzerine çalışma başlatıldığını belirterek, "3 tane büyükbaş hayvanın parçalanmasıyla ilgili olarak bir şikayet iletildi. Şikayetin ardından ekiplerimiz tarafından sahada yapılan incelemede 3 hayvanın parçalandığı tespit edildi. Çevredeki ayak izlerinden bu saldırıyı yapanın ayı olduğu emarelerine rastlandı" diye konuştu.

- Ayı, fotokapanlarla takip edildi

Can, geniş bir alana yerleştirilen fotokapanlarla bunun bir ayı olduğunun belirlendiğini ifade ederek, yapılan istişareler sonucunda ayının bölgeden başka bir alana nakledilmesine karar verildiğini kaydetti.

Ekiplerin sahada ayıyı gözetlediğini anlatan Can, "Ayıya yakalama kararı çıktı. Ayı yakalandıktan sonra ekipler tarafından, köylülere ve hayvanlara zarar vermeyeceği uzak bir alana nakledilecek" dedi. 

- Ayı, akşam saatlerinde çıkıyor

Köy sakinlerinden Ahmet Çetinkaya da ayının gün içerisinde çıkmadığını, akşam saatlerinde ortaya çıktığını kaydederek, "Ayı gündüz gelmiyor. Akşam saatlerinde dışarıda kalan hayvanları parçalıyor. Hayvanlarımız ve bizler tehlike altındayız" şeklinde konuştu.

Ayı vurmanın yasak olduğunu söyleyen Çetinkaya, "Cezadan korktuğumuz için ayıya silah atamıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de bizim bahçedeki mısıra geldi. Ormana, mantara gidenler görüyor ayıyı. Kimse tek başına ormana gidemiyor ayı korkusundan. Yetkililerden yardım bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo