Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

AVUKATLARDAN ‘SAYGINLIK’ VURGUSU!

AVUKATLARDAN ‘SAYGINLIK’ VURGUSU!

Karadeniz Ereğli’de 2019 - 2020 Adli Yılı


Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Eren Demircan, “meslek onuruna ve saygınlığına aykırı bu algının düzeltilmesi ve avukatlara hak ettikleri saygınlığın tekrar kazandırılması için gerekli tedbirlerin alınması, mesleğin icrasına yönelik gerekli iyileştirmelerin yapılması oldukça elzemdir” dedi.
Karadeniz Ereğli’de 2019 - 2020 Adli Yılı, düzenlenen törenle açıldı. Devrim Bulvarı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Avukat Eren Demircan, burada yaptığı konuşmada, yeni adli yılın tüm insanlığa, özgürlük, adalet, insan hakları, demokrasi, barış ve esenlikler getirmesi temennisinde bulundu.
Avukat ve baroların, adli yıl açılış törenlerinin misafiri değil ev sahipleri olduğunu hatırlatan Demircan, şunları söyledi:
"Savunmanın asli unsuru olan bizler bu yeni adli yılda da mahkemeler tarafından verilecek olan kararların adalet duygusunu tam anlamı ile tatmin ederek toplumda huzur ve güven ortamını sağlayan, insanı hukukun merkezine yerleştiren, hak ve özgürlüklerin güvencesi olan bağımsız bir yargı düzenine ulaşılmasını amaçlarını taşımasını temenni ederken, biz avukatlar olarak da geçmişte de olduğu üzere bu hususların en iyi şekilde gerçekleşmesi adına elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olacağımızı taahhüt ediyoruz.
Avukatlar olarak bizler, yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmayı temsil etmekteyiz. Bunun anlamı şudur; yargı sisteminden avukat çıkartıldığında sırasıyla savunma hakkını, adil yargılanma hakkını, hukuk devleti ilkesini en nihayetinde de adaleti yok etmiş oluruz. Dolayısıyla avukatlar olarak mesleğimizin kutsallığına ve adalete hizmet ettiğimize inancımız tamdır. Ancak günümüzdeki toplumsal algıya baktığımızda avukatlık mesleğinin hak ettiği değeri ve itibarı görmediğini, avukata güven ve saygının gitgide yitirildiğini müşahede etmekteyiz. Meslek onuruna ve saygınlığına aykırı bu algının düzeltilmesi ve avukatlara hak ettikleri saygınlığın tekrar kazandırılması için gerekli tedbirlerin alınması, mesleğin icrasına yönelik gerekli iyileştirmelerin yapılması oldukça elzemdir. Dünyanın birçok ülkesinde savunmanın yetkileri oldukça geniş tutulmakta ve de bu durum yargılamaların daha şeffaf ve de adil yapılmasını, keyfi düzenleme ve uygulamaların önüne geçilmesine vesile olmaktadır. Öyle ki daha geniş ve kapsamlı yetkilere sahip olunan bir savunma sisteminde adalet anlayışı tam anlamıyla toplumun her kesimine nüfuz edecek, bu durumda halkımızın daha huzurlu ve barışçıl bir şekilde yaşamasına büyük katkı sağlayacaktır.”

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
SERCAN MAKİNE

02 Eylül 2019 - 19:36

Başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yazın