Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ATATÜRK SAYESİNDE ‘DENİZCİLİĞİN ANAYASASI’

ATATÜRK SAYESİNDE ‘DENİZCİLİĞİN ANAYASASI’

Türk denizciliğine egemenlik ve gelişmişlik kazandıran Kabotaj Kanunu’nun yazılışının 93’üncü yılı, Zonguldak ili Ereğli ilçesinde gerçekleştirilen “Kabotaj Bayramı” töreni ile kutlandı.


Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’ndaki törende Kaymakamlık, Komutanlık, Belediye ve Liman Başkanlığı çelenkleri Anıta konuldu. Saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı söylendi. Saygı sırasında gemilerden klakson çalındı, marş esnasında ise göndere 3 adet Türk Bayrağı çekildi.
Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Nevzat Direk, denizcilik anayasası niteliğindeki Kabotaj Kanunu hakkında bilgi verdiği sözlerinde, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ vurgusu yaptı. Direk, şu ifadeleri kullandı:
“NİHAYET ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN LİDERLİĞİNDE…”
“İmparatorluğumuzun (Osmanlı) yükselme döneminde deniz ticaretine yapacağı öldürücü darbeler dikkate alınmadan başta Fransızlara ve daha sonra birçok ulusu kapsayacak şekilde genişletilen bir takım hak ve imtiyazların verilmesi sebebi ile kuvvetli zamanlarımızda gaflet zayıf dönemlerimizde ise mecbur edilmek sureti ile bu hak ve imtiyazların kötüye kullanılması sonucu sahil ve limanlarımızın işletme hakkını yabancı milletlere bırakmış bulunuyorduk.
Senelerce kıyılarımızda yabancı bayraklı gemilerin dolaşması nedeni ile deniz alanındaki bütün işler elimizden çıkmış, imparatorluğun yükselme döneminde okyanuslarda gemi gezdiren, Akdeniz’de gemi ticaretini elinde tutan bu millet imparatorluğumuzun son 50 yılında kendi kıyılarımızda bile sefer yapamaz hale geldiğinden memleketimizde milli denebilecek bir deniz ticareti kurulamamıştı.
Nihayet Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde ulusça başlatılan kurtuluş mücadelesi sonunda kurulan Cumhuriyet hükümetleri ile çağın devlet ve millet anlayışına uygun yasalar bir bir çıkartılmaya başlanmıştır.”

Konuşmanın ardından tören son buldu. Öte yandan; bayram nedeni ile gün boyunca etkinlerin süreceği, bazı askeri gemilerin halk ziyaretine açılacağı, 17.30’dan sonra ise Bozhane mevkisinde çeşitli spor oyunlarının yapılacağı anons edildi.    

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın