Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ARAÇTA SIKIŞAN YARALIYI BÖYLE ÇIKARDILAR!..

ARAÇTA SIKIŞAN YARALIYI BÖYLE ÇIKARDILAR!..

Düzce’de 12 Kasım 1999’da meydana gelen depremin 17. yılı etkinlikleri kapsamında Düzce Üniversitesinde (DÜ) kurtarma tatbikatı yapıldı.

Düzce Belediyesi itfaiyesi, AFAD, Düzce Arama Kurtarma Derneği (DAKE) ve DÜ arama kurtarma ekiplerinden oluşan yaklaşık 30 personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereğince, varilde yakılan ateşe kontrollü müdahale edildi, araçta sıkışan yaralı kurtarıldı.

Ekipler, depremin ardından enkazda kalan yaralıya ulaşmak için molozları kaldırmaya çalıştı.

DÜ Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere yönelik tatbikatta afetlerde nasıl davranılması gerektiğine ilişkin eğitim verildiğini söyledi. 

Öğrencilerin tatbikat konusunda heyecanlı ve istekli olduklarını belirten Ateş, "Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde, Düzce ise daha riskli ve ciddi bir bölge üzerinde bulunmakta. Bölge halkı ve öğrencileri ile iş birliği yaparak bu heyecanı ve bilinci canlı tutmak zorundayız. Bu bilinci önce öğrencilerimize, sonra vatandaşlarımıza yükleyeceğiz. Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek eğitim sürecini devam ettireceğiz." diye konuştu.

 

- "65 gönüllü ile profesyonel ekiplere destek olarak bulunuyoruz"

DAKE Başkanı Metin Gözütok da derneği gönüllülerin katılımıyla kurduklarını anlatarak, insanlara yardım etmekten haz aldıklarını kaydetti.

Gözütok, "Herkes yardım edebilir ancak biz bilinçli yardım etmeyi kendimize çizgi kabul ettik. Bunun için sürekli eğitim alıyoruz. Yaklaşık 12 yıl oldu, 12 yıldır 65 gönüllü ile birçok olayda profesyonel ekiplere destek olarak bulunuyoruz. Türk Kızılayı, AFAD ve itfaiyenin birçok çalışmasında biz varız. Biz böyle büyüyeceğiz. Ekibimize yeni gönüller bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

DÜ Arama Kurtarma Topluluğu Başkanı İpek Eskiçırak da yeni kurdukları ekiple üniversitenin dışa bakan yüzü olacaklarını vurgulayarak, afetlerde göreve hazır olduklarını söyledi.

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği tatbikatın ardından Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat, katılımcılara brifing verdi.

Öte yandan, Türk Kızılayı tarafından tatbikatta görev alan personel ve izleyicilere ikramda bulunuldu.

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın