Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ALMAN ÖĞRENCİNİN BAĞLAMA VE TÜRKÜ TUTKUSU

ALMAN ÖĞRENCİNİN BAĞLAMA VE TÜRKÜ TUTKUSU

Almanya’dan öğrenci değişim programı kapsamında Ereğli’ye gelen lise öğrencisi Jacky Szilagyi (16), iki aylık eğitimin ardından bağlama çalıp seslendirdiği türkülerle ülkesinde Türkiye’nin gönül elçisi olmayı istiyor.

Değişim programıyla geldiği Türkiye’de 1 yıldır özel bir kolejde eğitim öğretimine devam eden Alman öğrenci Szilagyi, yaklaşık 3 ay önce katıldığı bir etkinlikte ilk kez dinlediği bağlama ile türküyü çok sevince kolejdeki öğretmenlerine bağlama çalmayı öğrenmek istediğini aktardı. Szilagyi’e, okul personelinden Şeref Ünal özel ders verdi. İki aylık eğitimin ardından öğrenci, bağlama çalmayı başardı. 

Jacky Szilagyi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk kültürüne büyük ilgi duyduğunu, bağlamanın sesine de ilk duyduğunda hayran olduğunu söyledi.

Bağlama çalmak istediğini söylediği sınıf arkadaşlarının çok şaşırdığını belirten Szilagyi, "Benim başarılı olacağıma pek inanmadılar. İki aylık eğitim sonunda temel olarak bağlamayı öğrendim. Şu anda bir türküyü tamamen çalıp söyleyebiliyorum. Yeni türküler öğrenmeye çalışıyorum" dedi.

Szilagyi, Ereğli Rotary Kulübünün misafiri olarak Antalya’da bir davete katıldığını, orada da sahneye çıkarak "Muallim" türküsünü hem çalıp hem de söylediğini dile getirdi.

Önümüzdeki hafta Almanya’ya döneceği için üzüntülü olduğunu vurgulayan Szilagyi, "Almanya’da bağlama eğitimine devam etmek istiyorum. Öğrendiklerimi daha da ilerletmek, yeni türküler seslendirmek en büyük hayalim. Daha önce herhangi bir enstrüman çalmama karşın bağlamaya sevdalandım. Ülkemde de bağlama çalıp öğrendiğim türküleri seslendireceğim. Ayrıca Türk kahvesi ve yemeklerini yapmayı da öğrendim. Bu ülkenin değerlerini ve kültürünü ülkemde tanıtacağım" dedi. 

Eğitmen Şeref Ünal da Alman öğrencinin müziğe yeteneği olduğunu, kısa zamanda da bağlama çalmayı öğrendiğini belirtti.

Ünal, öğrencinin rock müzik dinlemesine karşın türküye ilgi duymasına şaşırdığını ifade ederek, "Dersin dışında da bağlamamı ona veriyordum. Akşam eve gittiğinde de çalışıyordu. Kısa sürede ilerleme kaydetti. Türkü sevdalısı öğrencimin yeteneğini daha da geliştireceğine inanıyorum" dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo