Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ALEMDAR GEMİSİ’NE ZİYARETÇİ AKINI

ALEMDAR GEMİSİ’NE ZİYARETÇİ AKINI

Ereğli’de milli mücadele döneminde üstün yararlılıklar gösteren, 1982’de hurdaya ayrıldıktan sonra aynı ölçülerle benzeri yapılarak müzeye dönüştürülen Gazi Alemdar Gemisi’ni geçen yıl 150 bin kişi gezdi. 

Danimarka’da 1898’de 49,475 metre uzunluğunda ve 7,95 metre genişliğinde kurtarma gemisi olarak inşa edilen Alemdar, Kurtuluş Savaşı’nda müttefik kuvvetlerin himayesinden kaçırılarak milli mücadele dönemindeki hizmetlerinin ardından 1982’de sökülerek tarih sahnesinden çekildi.

Kurtuluş Savaşı’nın "tek deniz çatışmasının kahramanı" Alemdar Gemisi’nin, orduya gerekli silah ve cephaneyi Rusya’dan Trabzon ve İnebolu’ya deniz yoluyla taşıyarak bulunduğu önemli hizmetlerin anlatılması ve destansı öyküsünün yeniden yaşatılması için çalışma başlatıldı.

Geminin inşasının gerçekleştirilmesine yönelik kurulan Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği önderliğinde ilçedeki 4 tersanede orijinaliyle aynı ölçülerde inşa edilen Alemdar, 2008’de müze gemiye dönüştürüldü, müzeyi geçen yıl 150 bin kişi ziyaret etti. 

111 binlik ilçe merkezi nüfusundan daha faza ziyaretçi ağırlayan Alemdar Gemisi, geçmişte denizlerde gösterdiği kahramanlığı turizme hizmet ederek sürdürdü.

Ereğli sahiline konuşlandırılan geminin sorumlusu Baki Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çok sayıda ilinin yanı sıra ABD, Almanya, Çin, Japonya, Rusya, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan’ın da aralarında yer aldığı dünyanın birçok ülkesinden turistlerin müzeyi gezdiğini söyledi.

Her yıl ziyaretçi sayısında artış yaşanmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Kara, "Hafta sonu ve tatil günlerinde ziyaretçi oranında büyük artış yaşanıyor. Müze gemisi bölgemizin en önemli turizm unsurlarından biri arasında yer almaktadır" diye konuştu.

- Alemdar’ın destansı öyküsü

Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği kayıtlarından derlenen bilgiye göre, 1898’de Danimarka’da kurtarma gemisi olarak inşa edilen Alemdar, Marmara Denizi ve boğaz çevresinde Osmanlı’da kurtarma hizmetleri yapıyordu.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı donanmasının çürümeye terk edilmesinin ardından muharebe gücü olmayan gemiler arasında yer aldığından kurtarma seferleri yapmasına izin verilen Alemdar’ı milli mücadelenin içine çekebilmek için boğazdan kaçış planı hazırlandı.

Gemideki 7 kahraman denizci, Karadeniz’deki şiddetli fırtınayı fırsat bilerek demir aldı. Müttefik gemilerin arasından geçerken "batmakta olan gemiye yardıma gittiklerini" söyleyen denizciler, boğazdan çıkıp zorlu yolculuğun ardından Ereğli’ye ulaştı.

Ereğli’den 80 ton kömür yüklenen Alemdar, bir süre sonra Trabzon’a gitmek üzere hareket ettiği sırada ilçedeki gayrimüslimlerin ve casusların haber vermesi sonucu Fransız Karadeniz Komutanlığındaki C-27 gambotu, Bartın’ın Amasra ilçesinde pusuya yatarak gemiye asker çıkardı.

Yönü İstanbul’a çevrilen ve C-27 gambotunun takibe aldığı Alemdar’ın personeli, kurtuluş planları yaptı. Gemide kemençe eşliğinde horon oynayan personel, davet ettikleri 5 askeri etkisiz hale getirip silahlarına el koydu.

Ani manevrayla dümen kıran Alemdar’ın peşine düşen gambottan açılan ateşe tüfeklerle karşılık veren gemi personeline, Ereğli’ye yaklaşılması üzerine karadan da destek verildi. 

Sandallarla da denize açılan vatandaşların desteğiyle C-27 gambotu mağlup olarak bölgeden ayrılırken, esir 5 askerin serbest bırakılmasına karşılık Fransızlardan Karadeniz’de dolaşan Türk bayraklı gemilere dokunulmaması garantisi alındı.

Fransızlarla anlaşma gereği milli mücadelenin sonuna kadar Ereğli’de demirli kalması gereken Alemdar, yine efsanevi kaçış öyküsüyle siyah rengi griye boyanarak Trabzon’a getirildi.

Rusya’dan harp malzemesi taşıyan gemilere karakol ve kollama görevi yapan Alemdar, 1951’de İstanbul Haliç Tersanesinde onarımdan geçirildikten sonra 1959’dan itibaren hizmet dışı bırakıldı.

Alemdar Gemisi, 1964 ve 1980’de özel firmalar tarafından satın alınmasının ardından 1982’de söküldü.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo