Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ALEMDAR DESTANI..

ALEMDAR DESTANI..

Özel Utku Anadolu lisesi öğrencileri tarafından Alesta Alemdar konulu Epik Dramatik Dans Gösterisi gerçekleştirildi.

 Erdemir Kültür merkezinde sergilenen oyuna; Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, okul kurucusu ve Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çataklı, MHP İlçe Başkanı Talat Şeker,Tarih Araştırmacısı-Yazar Can Canver,  yöneticiler, bürokratlar, velilere ve  Kahraman Alemdar Gemisinde yakınlarını kaybeden misafirler katıldılar.

ÖZÇEP “SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

Gösteri öncesi denizci subayı kıyafeti ile bir konuşma yapan Özel Utku Anadolu Lisesi Müdür Caner Özçep, Alesta’nın denizcilik dilinde “hazırız” anlamına geldiğini hatırlattı ve eğitim kurumlarının bir görevinin de yaşadıkları kentin tarihsel, kültürel değerlerine sahip çıkmak olduğuna vurgu yaparak, “…bizde Utku Eğitim Kurumlar olarak bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu yüzden Ereğlimiz’in en önemli değerlerinden biri, Kurtuluş Savaşında kritik bir öneme sahip Gazi Alemdar Gemisi’nin hikayesini bambaşka bir bakış açısıyla sizlerle buluşturmak istedik.” dedi.

“TEK DENİZ ŞEHİDİ RECEP KAHYA’NIN ANISINA…”

Alemdar olayını özetleyen Özçep,  “Vatan için canlarını ortaya koyan, Alemdar’ın kahraman mürettebatı cesaretini, kıvrak zekasını, gözü karalığını, inançlılığını işleyen; geminin uğradığı limanların kültürel motiflerini de barındıran destansı gösterimizi izleyecek, gemi ile birlikte biz de bir yolculuğa çıkacağız. Bu gösteriyi Fransızlarla çıkan çatışmada şehit olan ve Ereğli’miz topraklarına defnedilen, Kurtuluş Savaşı’nın tek deniz şehidi Serdümen Recep Kahya anısına armağan ediyoruz.” diye konuştu.

OYUNCULARIN YÜKSEK PERFORMANSI İLGİYLE İZLENDİ!

Konuşmanın ardından; dönemin kostümleri ile Alemdar olayını canlandıran Utkulu öğrenciler, fonda destansı anlatım ve müzikle oyunlarını sergilediler. Kimi zaman kahramanlık, kimi zaman kıvrak zeka, bazen duygusal, kimi zaman da neşeli halk oyunları ile renklendirilen oyun, Gazi Mustafa Kemal’in canlandırıldığı bölümde ayakta alkışlandı.

MADENOĞLU “BU OYUN ALAMDAR’IN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Oyun sonunda Metin Yazarı Aysel Türkekul, Müzikleri yapan Rıdvan Türkekul ve Dans/Koreografileri hazırlayan Koray Kılıç’a plaket sunan Kaymakam Madenoğlu, okul yöneticilerini ve oyunda emeği geçenleri kutladı. Madenoğlu Alemdar olayına daha çok önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak “bana söyleyecek bir şey bırakmadınız, her şey oyunda sergilendi, kutlar başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

KAYNAK: Haber = Hayat

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın