Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

AKM YIKILACAK MI YIKILMAYACAK MI?

AKM YIKILACAK MI YIKILMAYACAK MI?

Yerinden edilen 40 yıllık kiracı Yücel Uzunmehmet , “Posbıyık döneminde başlamıştık mahkemelere, en son yine Posbıyık gelmeden önce bize vaat ettiği şeyler vardı, mağdur etmeyeceğini söylemişti ama seçim bitti her şey bitti” dedi.


Zonguldak ili Ereğli ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bulunan Teras Kafeterya’nın boşaltılması işlemi, belediye avukatı ile kiracı arasında yapılan devri ile resmen gerçekleştirildi.
Alınan bilgiye göre, Ereğli Belediyesinin, 2014 yılı öncesinde yenisi yapılmak üzere yıkılması kararlaştırılan AKM’de, söz konusu işletmelerin boşaltılması istenmişti. Yasa gereği açılan davalarla birlikte gelinen süreçte ise Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık talimatıyla, ‘AKM’nin yıkılması’ şartı ile mahkemenin verdiği boşaltılması kararı uygulandı.
AVUKAT: BİLGİ VEREMEM
Karedeniz Ereğli Belediyesi’nde aralarında bir avukatında bulunduğu heyet, sabah saatlerinde Teras Kafeterya’ya geldi. Gazetecilerin sorduğu ‘tahliye işleminin gerekçesi nedir?’, ‘yıkım hangi tarihte gerçekleştirilecek?’ sorularına bilgi veremeyeceğini belirten ismi alınamayan avukat, “mahkeme kararını uyguluyoruz” dedi.  
“SEÇİM BİTTİ HER ŞEY BİTTİ”
Kiracı 53 yaşındaki Yücel Uzunmehmet ise durum karşısında üzgün olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kendilerine verdiği pek çok sözü yerine getirmediğini öne süren Uzunmehmet, şöyle dedi:
“Burası, mahkeme verdiği yıkım kararı doğrultusunda boşaltılıyor. Pek çok kez başkanla görüşmeye çalışsaksada Posbıyık beyefendi görüşmeye sıcak bakmadı. Bize buranın (AKM) mahkemenin verdiği yıkım kararı doğrultusunda yıkılacağı söylendi. Ama ne zaman yıkılacağı ile ilgili bir bilgi verilmedi. Ama aldığımız duyumlar buranın yıkılmayacağı ve tadilat yapılacağı yönünde. Mahkeme kararında ise tadilat yapılırsa bizi buradan boşaltamayacağı açıkça belli. Mahkeme kararında; buranın tadilat nedeni ile boşaltamayacağı, yıkılacaksa bu kuracıyı buradan tahliye edebilirsiniz diyor. Açıkçası, biz burayı yıkacaklar diye boşaltıyoruz.
Biz, mücadelemizi verdik. Hukuki yollardan ne gerekiyorsa yaptık. Burası ile çok mahkeme süreci yaşadık. 2013’ün sonundan beri mahkeme süreçleri yaşadık. Posbıyık döneminde başlamıştık mahkemelere, en son yine Posbıyık gelmeden önce bize vaat ettiği şeyler vardı, mağdur etmeyeceğini söylemişti ama seçim bitti her şey bitti.”
YER GÖSTERMEDİ
Uzunmehmet, belediyeden kendilerine yer göstermesini isteriklerini ifade ederek, “bize herhangi bir yer göstermedi. Buraya yıllar önce gelirken de sözler vermişti. Güya Bozhane’ye geçecektik. Orası olmazsa pazarcı esnafı için yapılan yeni belediye binasında yer verecekti. Şuan biz süreci bekleyeceğiz” diye konuştu.
“AKM’Yİ YIKMAYACAKLAR”
Aynı hizmet binasında kütüphane ve belediye meclis toplantılarının da yapıldığı Nikah Salonu’nun boşaltılmadığını, yalnızca kendisinin hedef alındığını iddia eden Yücel Uzunmehmet, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“AKM’deki diğer yerler ile ilgili aldığımım hiçbir duyum yok. Onlara bir bilgi verilmemiş. Daha önce sinemayı çıkartmışlardı. Kendisine ait nikah salonu var, diğer yerler var. Bize göre burada amaç kiracıyı çıkartmaktır. Hedefleri burayı boşaltmak. Görüşüme göre AKM’yi yıkmayacaklar. Süreçte neler olacak, takip edeceğiz.
“HEM DE POSBIYIK’IN KENDİSİ SÖZ VERMİŞTİ”
Belediyeye başka bir yer göstermesi yönünde dilekçede yazdık. Çilek Kafe’yi istedim cevap vermediler. Orasını bize çok daha önce söz vermişti. Uzunmetmet Bahçesi’nden buraya (Teras) geçiş döneminde bize verilen söz Bozhane idi. Burası geçi olacaktı sonrasında Bozhane’ye geçecektik. Hem de Posbıyık’ın kendisi söz vermişti.
ÇİFTE STANDAR MI VAR?
Posbıyık, bizi Uzunmehmet Çay Bahçesi’nden buraya geçirdikleri süreç için ‘acemilik dönemimizdi, ihale usulü ile vermemiz gerekirdi, bu da suç teşkil etti’ tarzında bizde ifadeleri var. Ama aynı pozisyonda olan farklı yerlerde var. Bu uygulamanın sadece bize dayatılması, yarın bir gün onlara da yapılamayacağı anlamına gelmez. ‘Acemiydim, burayı boşalttım’ dedi ama bizden iki sene sonda komşumuz olan Kel Tahsin’in bahçesini sahilden alıp aynı sistemle Cam Kafe’ye taşıdı. Belediye Parkı’ndaki lokantacı Musa’yı aynı şekilde Belediye Plajı’na taşıdı.
“4 AİLE GEÇİMİNİ SAĞLIYORDU”
Biz Posbıyık’tan bir şey istemedik. 40 yıldır Posbıyık’ın yanında olan insanlarız. Ona her şekilde desteği olan insanlarız. Teras Kafe’den 4 aile geçimini sağlıyordu. Ve Hepsinin çocukları da şuan üniversite okuyor. Bu 4 aile de kökten CHP’lidir. Burada belediye verdiğimiz karşılıksız hizmetlerin haddi, sayısı yoktur. Festivallerde dışında belediyenin herhangi bir gurubunun, müdürlüklerinin özel durumlarda burada toplanıyorlardı. Yıllarca resmi bayramlaşmalar burada yapıldı. Bura biz ikramlarda bulunduk. Biz bunları karşılık bekleyerek yapmadık.”
Öte yandan, Teras Kafe’de bulunan belediyeye ait materyaller, avukat nezaretinde çalışanlarca kamyona yüklendi.     

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
kızgın2
şaşkın1
üzgün1
hayran0
Muharrem Aslanbay

12 Temmuz 2019 - 17:14

Yazıklar olsun sana posbıyık !!!

Yorum Yazın