Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Adli yıl açılışında önemli mesajlar!

Adli yıl açılışında önemli mesajlar!

2017-2018 Adli Yılı açılışı nedeniyle Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde tören gerçekleştirildi.


Zonguldak Barosu ilçe Temsilcisi aynı zamanda Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, Atatürk Anıtı’ndaki törende Anıta çelenk konulmasının ardından yaptığı konuşmada, başta 15 Temmuz’da yaşananlar olmak üzere çeşitli konularda mesajlar verdi. Kartal, “Devletin, başta silahlı kuvvetler ve yargı kurumları olmak üzere, tüm kurumlarına sızmış bulunan bir terör örgütünün yönetimi ele geçirmeye teşebbüs ettiği 15 Temmuz’u ardımızda bıraktık. Bugün, zamanında her türlü gücü ele geçirmeyi adalete tercih edenlerin, Türk milletinin adaleti önündeki yok oluşlarını ibretle izliyoruz” diye konuştu.

Olağanüstü Hal açıklaması!
Kartal, terör örgütünü yok etmek amacıyla ilan edilmiş bulunan Olağanüstü Hal döneminde, terörle mücadele açısından düzenlemeler getirilmesini haklı bulduklarını ancak, yayımlanmakta olan kararnameler ile olağanüstü halin gerekliliği dışındaki konuların düzenlenmesini sakıncalı ve tehlikeli bulduklarını belirterek şu sözlerle konuştu:
“Anayasamızda ifadesini bulan hukuk devleti ilkesinin en önemli şartlarından birisi hiç şüphesiz kuvvetler ayrılığıdır. Kanunla düzenlenmesi gereken ve dolayısıyla yasama organının görev ve yetkisine giren konuların, olağanüstü hal kararnameleri ile düzenlenmesi, kuvvetler ayrılığına aykırılık teşkil etmektedir.
Hukuk devleti ilkesi ve onun en önemli şartlarından birisi olan kuvvetler ayrılığı, hukukçu olarak vazgeçilmezimizdir. Çünkü, ancak bu sayede kişi hak ve özgürlüklerini koruma altına almamız mümkün olacaktır. Olağanüstü Hal uygulamasının bir kez uzatılması ve böylelikle adeta olağan hale gelmesini de bir başka sakıncalı nokta olarak görüyoruz.”

Adalet hatırlatması… Yargıya güven konusu…
Avukat Tayyar Kartal, yargıya güven ile kişi hak ve özgürlüklerinin zarar görmesinden endişe ettiklerini anlatarak şöyle dedi:
“Bireylerin, yargıya başvurduklarında, gerek yargıya güven yönünden gerek adil yargılanma yönünden herhangi bir şüpheye kapılmamaları, adalet duygusu açısından son derece önemlidir. Endişemiz, adalet duygusunun, yargıya güvenin, kişi hak ve özgürlüklerinin, hukuk devletinin, hukukun üstünlüğünün zarar görmesine dairdir. Unutmayalım ki; istiklal, istikbal, hürriyet, her şey adaletle kaimdir. Bu nedenle de adaletin, gerek bireylerin vicdanlarında gerek uygulamacılar tarafından üst düzeyde özümsenmesi gerekir. Toplumdaki adalet duygusunun yeniden hakim kılınmasının bir an önce önü açılmalıdır.”

Kartal: Bir numaralı tehdit..!
HSK tarafından 2017-2021 yıllarını kapsayacak şekilde, özellikle 15 Temmuz sonrasında oluşan yeni koşullara uygun stratejik plan oluşturulduğundan da bahseden Kartal, şu ifadeleri kullandı:
“Bu stratejik planda bir numaralı tehdit olarak, yasadışı örgütlerin yargı içerisinde yapılanmaları yer almaktadır. Buna dayalı olarak; şu anda %30 civarında olan yargıya güveni yeniden inşa etmeyi ve dolayısıyla adalet’ tesis etmeyi nihai amaç edinen bu belgelerde birtakım eylem planları belirlenmiştir. Bu eylem planları kısmen iyileştirmeler sağlayacaksa da iki şey değişmediği sürece iyileştirmeler maalesef köklü çözümlere dönüşemeyecektir. Bunlardan ilki; mesleğe kabul de liyakat esasının istisnasız uygulanması, böylelikle yargı içerisinde her türlü yapılanmanın önüne geçilmesi. Böylelikle, yargı kendinden bekleneni verebilecektir.
İkinci husus ise; avukatın görev ve yetkileri ile yargı içerisindeki konumuna yönelik bakış açısının değişmesi. Özetle, avukatlara yönelik bir zihniyet reformu gerçekleştirilmediği takdirde, nihai amaca ulaşmak mümkün olmayacaktır.”

“Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız gerekiyor”
Hukuk sistemi içerisinde konumlarını ve taşıdığımız önemin farkında olduklarını dile getiren Tayyar Kartal, hukuk sistemini iyileştirirken, avukatlık mesleğinin kalitesinin de yükseltilmesi gerektiğini öne sürdü. Kartal, şunları kaydetti:
“Her şeyden önce, hukukumuza ve onun içerisinde savunmayı temsil eden mesleğimize geniş bir açıdan bakmamız gerekiyor. Geçmişi, bugünü ve geleceği incelemek, tahlil etmek gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı geleceğe taşımak gerekiyor. Günübirlik çalışmaların yeterli olmadığı ortada. Bu mesleğin 20 yılını, 40 yılını planlamamız gerekiyor. Hukukun ve avukatlığın kısa orta ve uzun vadeli kalkınma planlarını oluşturmamız gerekiyor. Avukatlık teminatını getirmemiz gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız, zamana adapte etmemiz gerekiyor. Bizleri zamana adapte etmemiz gerekiyor.”
Avukatlar, törenin ardından Anıttan ayrıldılar. Törene CHP’nin avukat kimlikli Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve bazı siyasiyeler katıldı. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo