Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

90'LI YILLAR !.

90'LI YILLAR !.

Ereğli FM`de


Ereğli FM Yayın ve Reklam Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu’yla Devri Âlem programına; 90’lı yıllarda hafızalarımıza kazınan şarkılardan biri olan “Ah Canım Vah Canım”  şarkısının kahramanı namı değer Ahmet Akkaya   "Ah Canım Ahmet” oldu.

 

Arzu Tekin: Öncelikle hoş geldiniz. Ahmet Akkaya (Ah Canım Ahmet) ne zaman müzikle uğraşmaya başladı?

Ahmet Akkaya: Merhaba Arzucum, teşekkür ederim. Bana Ahmet diyebilirsin. Kendimi daha genç ve iyi hissederim sanıyorum. Ereğli FM’ in tüm dinleyicilerine merhaba. 4-5 yaşlarımda sesimi fark edip kendimi odaya kapatıp vücudumda ağrılarım olduğunda kendimi şifalamamla başladı. Bunu o dönem bilinçli yapmasam da, bana iyi geldiğini hissettim ve bunun başkalarına da iyi geleceğini düşündüm. Babamın ilkokula başladığımda bana bağlama almasıyla bu duygum pekişti. Bağlama dersleri alarak türkülerle müziğe başladım ve daha sonra piyanoyla devam ettim. Şarkılarımı kendim yazıyor ve aranje ediyorum. 90 lı yıllarda Almanya’dan İstanbul’a geldiğimde MFÖ grubundan sevgili Özkan Uğur’la tanıştım ve yapım şirketinde yapımcılığımı yapmasıyla profesyonel müzik hayatıma geçiş yaptım. Türkiye’nin ah canım Ahmet’i oldum.

 

Arzu Tekin: 90 lı yıllardaki üretimi ve müzik sektörünü iyi bilenlerdensiniz. Size göre o yıllarda bu kadar iyi şarkıların yapılması, günümüzde yine bu şarkıların severek dinlenmesini neye bağlıyorsunuz?

Ahmet Akkaya: Tatsız tuzsuz bir yemeği kimse hayal etmez.90’lı yıllarda çok iyi şarkılar yazıldı ve söylendi. Çok başarılı aranjeler yapıldı. Türkiye’de o dönemde yaşayan gençlerin yüksek enerjisinden kaynaklı ortaya çıktı. O dönem de ne kadar iyi müzisyen ve enstrümanist varsa onların büyük emekleri var bu şarkılarda. Dijital hiç bir şey yok analog kayıtlarla defalarca başa sarar en iyisi olana dek kaydı tamamlardık. İnsanı topluma veren tükenir, sanatı topluma verenler tüketemezler. 90’ların hikâyesi biraz bu ve çok seviliyor. Dünya da 90’ları yaşamış insanlar çok şanslı. Kendi adıma yaptığım şarkıların söz müzik soundunu ve aranjelerini kendim yapıyorum. Hepimiz kendi yaptıklarımızla yargılanırız bu hayatta. Ben hep pozitif yargılandım ve kendi şarkılarımda hep pozitif mesajlar vermeye özen gösteriyorum. Hayat konusunda, dünya görüşü konusunda iyi fikirlerim olduğunu düşünüyorum. Popülist bir anlayışla müzik yapılamaz bence. Uzun yıllar ayakta kalabilmek insanın kendisinden de ödün vermesidir. Dolayısıyla Türkçe sözlü müzik yapma adına hala çalışıyorum. Üretmeye devam ediyorum. Bu toprakların kokusundan, dokusundan, ruhundan beslenip evrensel bir boyuta taşımak şarkıyı kalıcı ve başarılı kılıyor.(ülkemizde popüler olup çok para kazanıp lüks yaşamak benim çok önemsediğim bir konu kesinlikle değil)bunu da senin programın aracılığıyla bir kez daha dinleyicilerimizle paylaşmak istedim.

Arzu Tekin: Her ne kadar ah canım vah canım şarkısıyla ön plana çıkıyor olsan da; aşık, dayanamam ve bana göre çok özel olan, Aşık Veysel’in uzun ince bir yoldayım türküsünü çok modern ve eserin yapısını bozmadan yorumlamışsın.

Ahmet Akkaya: Âşık Veysel Şatıroğlu’nun değerli bir eseri ve kendisi bizim çok kıymetlimizdir. Âşık Veysel’in bu eşsiz eserini yorumlamak bambaşka bir duygu. Ailesinin de izniyle bu eseri aranje ederek 98 yılında gururla yorumladım.

Arzu Tekin: Nerelisin Ahmet?

Ahmet Akkaya:Doğma büyüme Mersin’liyim.

Arzu Tekin:  Mersin aynı zamanda Yörük kültürünün günümüzde hala yaşatıldığı bir şehir.  Sarıkeçili yörüklerin doğal yaşamlarını takip ediyorum ve inşallah bir gün ziyaret etmek istiyorum.

Ahmet Akkaya: Annem yörük kızıdır. Seni toros dağlarında, Dinar’da yörük çadırlarında ağırlayalım inşallah Arzu, Buz gibi yayık ayranı içmeye davet edelim seni.

Arzu Tekin: İnşallah çok teşekkür ederim. Biz de seni Ereğli’ye davet edelim. Ereğli’ye geldin mi daha önce?

Ahmet Akkaya : Gelmedim ama babam 50 yıl önce askerliğini Ereğli’de yapmış. Kısmet olursa gelmeyi çok isterim.

İlk başta Ereğli FM’e ve özelikle sana ve Ereğli FM dinleyicilerine çok teşekkür ederim.

Sonsuz sevgiyle herkesi selamlıyorum. Sağlıkla kalın!..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran8
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo