Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UZUN MEHMET’İ ANMA PROGRAMI..

UZUN MEHMET’İ ANMA PROGRAMI..

Tarih; 8 Kasım 1829 yılında Ereğli’nin Kestaneci Köyü’nden Uzun Mehmet’in Köseağzı’ndaki değirmene un öğütmeye gittiğinde sıra beklerken Neyrendere yatağında bulduğu siyah taş parçalarını değirmenin ocağına atmasıyla taşkömürünün bulunduğunu yazar. Taşkömürünü bulmanın bedelini de öldürülerek ödeyen ve tarihe “ilk maden şehidi” olarak geçen Uzun Mehmet her yıl olduğu gibi bu yıl da anılıyor. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür’ün Bulunuş Günü Kutlama Programını” açıkladı.

Kömürün bulunuşunun ardından 1848 yılında başlatılabilen kömür üretimi sadece bölgeye değil, tüm Türkiye’ye ve özellikle de Karadeniz’e ekmek kapısı oldu. Kimi dönemler 50 binler civarında maden işçisinin çalıştığı sektör de 5 binin üzerinde şehit verildi.  Sayısız işçinin  ocaklarda yaralanıp sakat kaldığı madencilik sektörü Uzun Mehmet’i Anma programında bir kez daha gündeme gelecek.

KUTLAMA TÖRENİNİN PROGRAMI ŞÖYLE:  

8 Kasım 2015 Pazar - Uzun Mehmet  Anıtı Önü    

09.40   Okulları Temsil edecek öğrenci ve  sorumlu öğretmenlerin                  

Bayrak ve Flamaları ile Uzun Mehmet Anıtı önünde yerlerini  almaları.  

09.55   Sivil - askeri personel ve daire müdürleriyle okul  müdürlerinin Uzun Mehmet Anıtı önünde yerlerini almaları    

10.00   Çelenk Sunma Programının Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Serkan Keleş tarafından sunumu  

10.01   Çelenk sunumu (Kaymakam,Garnizon Komutanı,Belediye Başkanı,TTK  Armutçuk Müessese Müdürü,Genel Maden-İş Sendikası ve Amele Birliği Temsilcileri ile birlikte tek çelenk)  

10.05   Saygı duruşu,İstiklal Marşımızın söylenmesi ve Bayrağımızın göndere çekilmesi  

10.10  Protokol Konuşmaları           

10.25  Şiir ve Kompozisyonların okunması, resim,şiir okuma ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi  

10.40   Töreninin sona ermesi  

Not: Havanın  elverişsiz  olması  nedeniyle Çelenk Sunma töreni yapıldıktan sonra Kutlama Programı Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda  8 Kasım 2015 Pazar günü  saat 10.30’da yapılacaktır.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın