Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

5 YILLIK PLAN VAR!.

5 YILLIK PLAN VAR!.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Batı Karadeniz Gelişim Projesi’nin inşallah Sayın Başbakanımız ilan edecek. Batı Karadeniz’deki bütün illerimizi, Zonguldak başta olmak üzere geliştirmek istiyoruz. Bu konuda 5 yıllık plan hazırladık" dedi.

 

AK Parti İl Başkanlığı Kongresi öncesi Vali Ali Kaban’ı ziyaret ederek şeref defterini imzalayan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Sevgililer Günü’nde Zonguldak’ta bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Her şeyin temelinde sevgi olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek zaten bizim anlayışımız. Zonguldak’ı gerçekten çok seven bir kişiyim. Burada pek çok yatırım yaptık. Hükümetimiz kente çok büyük önem veriyor" diye konuştu.

Eroğlu, kentin içme suyu problemini dağları delmek suretiyle çözdüklerini, Ereğli ilçesinde de içme suyuyla ilgili projeler yürüttüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Derelerin tamamını ıslah ediyoruz. Zonguldak’taki bütün dereleri 100 milyon lira ayırmak suretiyle ıslah edeceğiz. Engebeli arazi nedeniyle burası taşkınlara çok müsait. Dolayısıyla 42’ye yakın dere ıslah ettik, 17 tane de yapılıyor. Bu yıl, bütün derelerin ıslahlarını, taşkın koruma tesislerini bitireceğimiz bir yıl."

- Batı Karadeniz Gelişim Projesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kenti ziyaretinde müjde açıklayacağına işaret eden Eroğlu, "Batı Karadeniz Gelişim Projesi’ diye büyük bir proje hazırladık. Filyos Projesi, onunla alakalı bütün yapılacak barajlar, dere ıslahları, orada sanayinin kurulması... Gerçekten burası kuzeye açılan, bilhassa Rusya ve komşu ülkelere açılan kapı olacak. Avrupa ticaretinde gemiyle, limanıyla muazzam gelişim bölgesi olacak, buna yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı.

Eroğlu, projeyle ilgili çalışmaları bakanlık olarak tamamladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Batı Karadeniz Gelişim Projesi’ni inşallah Sayın Başbakanımız ilan edecek. Batı Karadeniz’deki bütün illerimizi, Zonguldak başta olmak üzere geliştirmek istiyoruz. Bu konuda 5 yıllık plan hazırladık. Zaten çok sayıda hizmete imza attık. Sadece biz değil, Karayolları da çalışıyor. Eskiden İstanbul’dan Zonguldak’a  8-10 saatten önce gelemezdik. Şimdi dağlar delinmiş. İstanbul’dan 3 saatten önce kente geldik. Yolları kısalttık. Burası aynı zamanda turizm açısından cennet olacak. Doğal Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz, burayı turizme açmak için büyük bir tabiat turizmi master programı hazırladı. İnşallah onları da masaya yatıracağız. İnşallah bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışma yapacağız."

Orman köylülerine büyük destek vermeye başladıklarını aktaran Eroğlu, "Bozuk orman alanlarında kırsal kalkınma için o bölgedeki vatandaşlarımız için ne gerekiyorsa dikiyoruz, ceviz, badem, gelir getirici şeyler. Onun 3 yıl bakımı orman teşkilatına ait, geliri de vatandaşa. Kura çekiyoruz, o yörede yaşayan kim varsa hane başına teslim ediyoruz. Bu da kırsal kalkınma açısından çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, Ereğli, Çaycuma ilçesi ve çevresiyle ilgili de proje hazırlandığını, oranın da su problemini kökten çözeceklerini sözlerine ekledi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo