Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

4 Bin 112 Yaşındaki Ağaca Ziyaretçi Akını

4 Bin 112 Yaşındaki Ağaca Ziyaretçi Akını

Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesindeki 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacına ziyaretçi akını yaşanıyor.

Dünyanın en yaşlı 5. ağacı olarak tescillenmesinin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Ercan Oktan tarafından araziden alınan örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesiyle 4 bin 112 yaşında olduğu belirlenen porsuğun, dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olduğunun açıklanmasın ardından binlerce insan ağacı görmek için Gümeli Beldesine gi̇di̇yor.

Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Gümeli ormanlarında Bronz Çağı’ndan bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegane canlı olarak nitelendirdiği porsuk ağacını açıklamasının ardından hafta sonları otobüslerle insanların ağacı ziyarete geldiğini söyledi.

Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından ağaca giden patika yolda ve ağacın çevresinde düzenlemeler yapıldığını ifade eden Saydam, şöyle konuştu:

"Türkiye’nin en yaşlı ağaçları Gümeli yaylalarında bulunuyor. Bin ve bin 600 yıllık porsuk ağaçlarının ardından 6 ay önce 4 bin 112 yaşında porsuk ağacı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tescillendi. Tabi ağacın duyulmasını ardından Beldemize ayda binlerce insan ağacı görmek için ziyaret geliyor. Özelikle hafta sonları guruplar halinde ziyaretçilerimiz oluyor. Zonguldak Milli Parklar Müdürlüğü ağaca giden patika yolda ziyaretçilerin dinlenebileceği oturaklar ve ağaç çevresinde düzenlemeler yaptı.

2 Bin nüfuslu küçük bir beldeyiz. Ağacı korumak için Bakanlığımızdan çöp konteyneri ve çöp arabası talep ettik. İnşallah bu talebimiz bir an önce yerine gelir.  4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacı Beldemize turizm açısından çok şey kazandırmaya başladı. İnşallah daha çok şey kazandıracağına inanıyorum. Yine Beldemizde yayla ve bal şenliklerimiz vardı. Bu etkinliklerimiz hızlı bir şekilde devam edecek." 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın