Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

3 dil bilen gurbetçi, dövme sanatını Ereğli’ye tanıtıyor…

3 dil bilen gurbetçi, dövme sanatını Ereğli’ye tanıtıyor…

İşçi olarak çalıştığı Almanya’dan memleketi Karadeniz Ereğli’ye dönüş yapan 3 dil bilen gurbetçi Serdar Morcu (32), ilçede açtığı ‘dövme’ dükkanı ile bu sanata karşı var olan ön yargıyı yıkacaklarını bildirdi.


Morcu, Akarca Mahallesi Kız Kapısı Caddesi’nde bir süre önce açtığı “Rüzgar 666 Tattoo” adlı işletmede Ereğli FM’e yaptığı açıklamada, Almanya’da dünyaca ünlü bir otomobil fabrikasında çalıştığını, 11 ay önce ise Ereğli’ye kesin dönüş yaptığını söyledi.
Rusça, İngilizce ve Almanya dillerini iyi bildiğini, sahil bölgelerindeki illerden yüksek maaşlarla iş teklifleri aldığını ancak Ereğli’ye dövme sanatını getirmek istediğini belirterek şu sözlerle konuştu:

Dövme sanatını Ereğli’ye duyurmak istiyor…
“Yurtdışından 11 ay önce kesin dönüş yaptım. Dövme sanatı olan merakım, yıllardır vardı. Almanya’da dövme işini yapan arkadaşlarım vardı. Antalya’dan iş teklifleri aldım. Gittim görüştüm. Almanca, İngilizce ve Rusçam olduğu için yüksek miktarlarda parada teklif ettiler. Ben orayı seçmedim çünkü memleketim Ereğli’yi seviyorum. Bunu için burada böyle bir şey yapmak istedik. Dövme sanatını Ereğli’ye duyurmak istedim.

Ön yargıyı yıkacaklar…
Dövme iyi bir sanattır. Bunu aynı ressamlar gibi düşünmek lazım. Vücut boyama fikrine her zaman bir önyargı ile bakılıyor. Ereğli’de de zamanından beri bu böyle. Dövmenin hiçbir zararı yoktur. Bu fikri yıkmak istiyoruz. Biz, ne yapıp ne edip bunu insanlara aktarıp bunun bir sanat olduğunu anlatacağız. Bize anne ve babaları ile birlikte gelen 16 yaşında gençlerde var 70 yaşında gelen teyze ve amcalarımız da var. Geçenlerde, dövme yaptırmak isteyen 72 yaşında bir müşterimiz geldi. Çok memnun kaydığını söyledi.”

Türkiye’nin en iyilerinden 666’yı Ereğli’ye getirdi!..
Serdar Morcu, Türkiye’de, vücuda uyumlu boya maddelerinin bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif ya da desen uygulayıcılar arasındaki en iyi sanatçılar arasında gösterilen ’666’ lakaplı sanatçı ile anlaştığını da belirterek şöyle dedi:
“Bu arkadaşımız Behzat namı diğer 666’dır. Behzat’ı bulmak için Türkiye çapında bin 800 kilometre yol gittim. En son Kaş’ta buldum, beraber çalışmak için anlaştık. Dövme sanatında ileri düzeyde olan Behzat, Türkiye genelinde ilk 5’e girebilecek kapasitededir. Beraber bir yola girdik ve Ereğli’ye sanatımızı duyuracağız.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük5
hayran3
şaşkın1
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın