‘KORSAN KREŞLERE’ GÖZ MÜ YUMULUYOR?

‘KORSAN KREŞLERE’ GÖZ MÜ YUMULUYOR?

" -Haberin içinden- *İsmail Demirel, platform kurulmadan önce, yasa dışı işleyiş içinde olan kuruluşlara karşı idari ve hukuki girişimlerde bulunduklarını, sonuç alamadıkları için platformu kurduklarını söyledi. *Bu kuruluşlarla olan mücadele hızının artırılacağını belirtti. *Kapsamda; Kaymakamlık, belediye başkanlığı, kamu kurumları, daire müdürlerine ziyaretlerde bulunarak durumun anlatılacağını ifade etti. *İlde ise Vali, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunacaklarını dile getirdi. *Son olarak billboardlara reklam konularak ailelerin bilinçlendirilecekleri kaydedildi. *Toplantıya Özel Güneş, Özel Minika Anaokulları ile Özel Sempati, Sempati 2, Masal Dünyam, Kent, Filiz kreşi idarecileri katıldı. "

                                                                              EREĞLİ
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, okul öncesi çocukları kapsayan bazı kurumlarda ‘yasa dışı’ eğitim faaliyeti yürütüldüğü bildirildi.
İlçede, bazı dernek ve vakıf çatısı altında okul öncesi çocuklara eğitim veren ‘kurumlarla’ mücadele etmek için bir süre önce hayata sokulan Kreş ve Anaokulları Platformu üyeleri, çocukların geleceğinin olumsuz yönde etkilendiğini belirttiler.
Sempati 2 Kreşi kurucularından İsmail Demirel, gazetecilere, Lal Kafede düzenlenen toplantıda Platform Sözcüsü olarak yaptığı konuşmada, kayıt altında hizmet veren kreş ve anaokullarındaki öğrenci sayısının iki katına, denetimsiz yapılarda eğitim verildiğini iddia etti.
İDDİA CİDDİ: “YASA DIŞI EĞİTİM KURUMLARI”
Okul öncesi eğitimin bilimsel ve yasal temellere dayalı olarak sürdürülmesi konusunda resmi sorumluluklarını yerine getiren kurumların, yasal olmayan bazı uygulamalardan ötürü haksız rekabetle karşı karşıya kaldıklarını öne süren Demirel, “çocuklarımız, 0-6 döneminde uzman öğretmen ve çocuk gelişimcilere emanet edilmelidir. Anaokulları ve kreşler, Mili Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açılmaktadır. Herhangi bir binada iki bakanlıktan izin almadan faaliyet gösteren değişik isim altındaki evler ise bu iki bakanlığın denetimi dışında faaliyet gösteren yasa dışı kurumlardır.”
ÇOCUKLARIN RUHSAL DURUMLARI RİSK ALTINDA!!!
İsim vermeden eleştirdiği vakıf ve dernekler altında eğitim gören çocukların tehlike altında olduğunu iddia eden Demirel, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Denetlenmeyen kurumlar gönderilen çocukların ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimleri risk altında olup, ileriki yılarda telafisi mümkün olmayan yaralar açabilmektedir. Denetlenmeyen kurum demek çocuklarımızın yangın, deprem gibi tehlikelere karşı önlem alınmamış binalarda bulunması, Hijyenik olmayan ortamlarda oynaması ve uyuması, sağlık yönünden riskli yemekler yemesi, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi, çocuk eğitimi konusunda uzman olmayan kişilere teslim edilmesi demektir.
ADETA, ‘KORSAN EĞİTİME’ GÖZ YUMULUYOR!
Yeterli bilgiye sahip olmadan çocuklarımızı gönderdiğimiz, yasalara uygun açılmış anaokulları ve kreşler dışındaki bazı kurumlar, çocuklarımıza fayda yerine zarar verebilmektedir. Yasal izinlerini almış anaokulu ve kreşler, belediye, İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanlarınca incelenerek açılmakta ve yıl içinde defalarca denetlenmektedir. Denetim dışındaki çocuk evleri ise bu yasal izinleri almadığı gibi yıl içinde de denetlemelerden uzaktır.”
AMAÇ BELLİ…
Eğitimci Demirel, çocukların, Türk Milli Eğitim Sisteminin genel amaçları olan beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
ATATÜRK SEVGİSİ İLE…
İlk Adımlar Eğitim Kurumu kurucusu Ahmet Hasan Eroğlu ise çocukların vatan ve milletine bağlı Atatürk sevgisi ile eğitim görmeleri gerektiğini ifade etti. 

 

 


Yorumlar

Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

GAZETECİLERİ UNUTMADILAR

AKÇAKOCA Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, aralarında Karadeniz Ereğli’deki gazetecilerin de old...