MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

" "

AMASRA

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesini ziyaret ederek 27. Dönem Toplu iş Sözleşmesi görüşmeleri hakkında madencilere bilgi verdiği bildirildi.
GMİS’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin henüz tamamlanmadığını belirtti.
Demirci, Hükümet ile Türk-İş Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu arasında imzalanan çerçeve anlaşması doğrultusunda Kamu-İş ile görüşmelerin devam edeceğini ifade etti.
GMİS Genel Başkan Yardımcısı ve Toplu Sözleşme Komisyonu Başkanı İsa Mutlu ise toplu sözleşme süreci hakkında bilgi verdiği konuşmasında, sözleşmenin yılbaşından itibaren geçerli olacağını kaydederek şunları söyledi:  
Genel Maden İş ve Kamu-İş olarak 60 günlük yasal görüşme sürecinde ve arabulucu döneminde ücretler dışındaki maddelerde uzlaştık. Türk-İş Başkanımız Ergun Atalay başkanlığında Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu olarak hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile en son Ramazan Bayramı öncesinde görüştük. Ancak bizim Genel Maden İşçileri Sendikası olarak harici işyerlerimizdeki işçi arkadaşlarımıza verilen iyileştirme oranına ve 2 asgari ücretin sözleşmeden önce uygulanması konusundaki itirazlarımız nedeniyle çerçeve anlaşması bayram öncesi imzalanamadı. Biz bu rakamları kabul etmeyeceğimizi net olarak ifade ettik.
ARTIŞLARI AÇIKLADI
Tüm sendikalar gibi bizde bu çerçeve anlaşması kapsamı içinde ve Türk-İş Başkanımız ile Sayın Çalışma Bakanımızla yaptığımız anlaşma doğrultusunda, Genel Maden İşçileri Sendikası ve Kamu-İş olarak önümüzdeki günlerde bir araya gelecek ve 27. Dönem Toplu İş sözleşmemizi imzalayacağız. Çerçeve anlaşmasına göre, 1.1.2017 tarihinden geçerli olmak üzere; günlük ücretlerimize 1. altı ay yüzde 7.5, 2. altı ay yüzde 5 zam alınacak.
İkinci yıl için; 1. altı ay için yüzde 3.5, 2. altı ay için yüzde 3.5 zam alacağız. Ancak enflasyon bu rakamların üzerinde olursa enflasyon farkı günlük ücretlerimize eklenecek. Denge ödeneği olarak yılda bir defa aldığımız 500 TL. Bu sözleşme ile 750 TL’ye çıkartıldı. Bu yılın 750 TL’sini farklarla birlikte alacağız. 6.60 TL olan yemek bedelimiz 8.10 TL olurken, diğer sosyal yardımlar da ücretlerdeki artış oranında artırılacak. Düşük ücretli arkadaşlarımız için günlük ücreti 90 TL’nin altında olanlara aylık 180 TL iyileştirme yapılacak. Bildiğiniz gibi çerçeve anlaşmasında bu iyileştirme 3000 TL’nin altında maaş alanlara aylık 90 TL olarak verilmişti. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bunu 180 TL’ye çıkarttık. Yeraltında 2 asgari ücret uygulamasıyla bozulan kademenin yeniden oluşturulması için çeşitli söylentiler çıkartılıyor. Bu konuda alınmış bir karar yok. Ancak işveren tarafının, işlerin sağlıklı yürütülmesi açısından çeşitli önerileri var. Onlarla bu konuyu tartışacağız. Önümüzdeki günlerde Kamu-İş ile bir araya gelerek sözleşmemizi tamamlayacağız.” 

Yorumlar

Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

CHP’den tepki var!

Ocakcı, yazılı açıklamasında, Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce Orta Cami ve Kaneriağzı mevkisinde dün başlatılan ‘...